Ptasie poszukiwania - spacery ornitologiczne w Parku Arkadia przy Królikarni

Park Arkadia na Mokotowie jest miejscem unikatowym w skali Warszawy ponieważ obfituje w źródła wody wypływającej spod skarpy. W XIX wieku wody te wykorzystywane były w celach leczniczych, a Wierzbno słynęło jako uzdrowisko. Spacerując z ornitologami wokół stawów Parku Arkadia przyglądać się będziemy życiu energicznych łysek, ślamazarnych krzyżówek i pięknych mandarynek. Przy odrobinie szczęścia może uda się nam wypatrzyć płochliwą kokoszkę lub sowę śpiącą w dziupli starej lipy. Dowiemy się: jak, kiedy i czym powinno się dokarmiać ptaki i dlaczego nie należy w tym celu używać chleba, a zwłaszcza wrzucać go do stawu latem.

Wycieczki odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30
są dostosowane do wszystkich grup wiekowych i dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: PTASIE POSZUKIWANIA, tel.508 328 803.

Miejscem zbiórki jest brama Parku Królikarnia przy ul. Puławskiej 113A Dojazd: tramwajami: 4,10,14,18, 35; autobusem: 218 przystanek: Królikarnia. Metro: Wierzbno lub Wilanowska (+ dwa przystanki tramwajem)

Spacery ornitologiczne są częścią edukacyjną projektu pt: Ogród Arkadia, finansowanego ze środków Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

 

Lekcje przyrody na wodzie - rejsy łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim

Pływając łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim odkryjemy liczącą 6500 lat fascynującą historię największego w Warszawie starorzecza Wisły. Poznamy życie bobrów, zimowiska żab, zwyczaje zimorodków, miłość wydry do raków, wierność łabędzia i dowiemy się co brzmi w trzcinie. Przyjrzymy się obecnemu stanowi Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wody w wielkim mieście. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu przez Fundację Ja Wisła i zabezpieczeniu lekcji przez WOPR, uczestnictwo w rejsach jest praktyczną szkołą bezpiecznych zachowań na wodzie. Rejsy są dedykowane uczniom od 4 klasy szkoły podstawowej, ale po uzgodnieniu warunków z organizatorem dostępne również dla dzieci młodszych i osób niepełnosprawnych.

Łódki płyną w grupie. Uczestnicy samodzielnie wiosłują, nauczyciele i opiekunowie płyną i wiosłują wraz z uczniami. Młodsze dzieci do 10 roku życia pod opieką przewodników lub nauczycieli (dwoje dzieci + opiekun na jednej łódce). Wszyscy są ubrani w atestowane kamizelki ratunkowe. Rejsy zabezpiecza drużyna Stołecznego WOPR-u (2 ratowników na łodzi).

Rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: LEKCJE PRZYRODY NA WODZIE,
telefon kontaktowy: 508 328 803.

Dojazd: autobusami 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, ok 200 m, przejść mostem na drugą stronę, skręcić w prawo i dojść brzegiem ok. 200 metrów do przystani PZW Różanka.

Rejsy są elementem projektu pt. Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego finansowanego ze środków
Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. www.jeziorkoczerniakowskie.pl

 

Warsztaty wiklinowe - budowa gniazd dla wiewiórek i wycieczki piesze wokół Jeziorka
Czerniakowskiego

Zajęcia dedykowane najmłodszym miłośnikom przyrody: przedszkolakom i uczniom klas: 1- 3. Spacerując brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego uczymy się obserwować przyrodę wokół nas. Jak
nazywa się to drzewo? Kto nocuje w wiszącej na nim budce? Z czego śmieją się mewy śmieszki nad Jeziorkiem? Gdzie mieszka wiewiórka? Czym się różni trzmiel od pszczoły? Czy jeże jedzą jabłka? Podczas wycieczki odbywają się warsztaty wikliniarskie gdzie dzieci uczą się wyplatać z wikliny, gniazda dla wiewiórek lub lepią z gliny i trzciny domki dla pszczół samotnic.

Warsztaty odbywają od poniedziałku do piątku w godzinach:
9.00–11.00; 11.30–13.30

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: WARSZTATY WIKLINOWE, tel. 508 328 803.

Dojazd: autobusami: 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść ok 200 m wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, przed mostem skręcić w prawo i dalej brzegiem przejść ok. 50 metrów do czerwonej tablicy: Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

Projekt dofinansowany ze środków Biura Ochrony Środowiska m. st. Warszawy.

 

Tropem bobra - wegańskie wyprawy badawcze nad Jeziorkiem Czerniakowskim,
dokarmianie bobrów i sadzenie drzew

Wyprawy przeznaczone dla prawdziwych twardzieli. Trasa prowadzi przez: bagna, szuwary, nieprzebyte leśne ostępy i strome urwiska. Konieczne dobre buty terenowe lub kalosze. Nie są to zwykłe wycieczki, lecz uczestnictwo w pionierskim programie ochrony krajobrazu i siedlisk bobrów. Bliskie spotkania z dziką zwierzyną są nieuniknione. Uczestnicy sadząc wierzby, będące przysmakiem bobrów, poznają zwyczaje i życie tych sympatycznych wegan.

Wyprawy odbywają się w październiku i listopadzie od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30

Istnieje możliwość organizacji specjalnej wycieczki nocnej !

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: TROPEM BOBRA, tel. 508 328 803.

Dojazd: autobusami 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść ok 200 m wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, przed mostem skręcić w prawo i dalej brzegiem przejść ok. 50 metrów do czerwonej tablicy Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

Wyprawy są elementem projektu Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego finansowanego ze środków
Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. www.jeziorkoczerniakowskie.pl