W sobotę 22 kwietnia 2023 r. o godzinie 12.00 akcja podlewania nielegalnych drzew nad Jeziorkiem Czerniakowskim z Fundacją Ja Wisła. Pinezka do googlemaps: 52.191838, 21.068112 Potrzebne będą konewki lub wiaderka.

Jesienią ubiegłego roku nieznani sprawcy zasadzili na trawniku nad Jeziorkiem Czerniakowskim kilkaset drzewek. Trawnik o powierzchni około 1,5 ha przylega do ulicy Gołkowskiej przed mostem, służy głównie jako wybieg dla psów, jest co roku kilkakrotnie doszczętnie koszony i do tej pory rosło na nim zaledwie jedno drzewo, na którym nieznani sprawcy z premedytacją zawiesili budkę dla ptaków.

W odpowiedzi na tą rażącą samowolę mieszkańców Urząd Miasta st. Warszawy obieścił że drzewka zostaną wyrwane, ponieważ zostały posadzone nielegalnie. Pojechałem tam niedawno zobaczyć na własne oczy czy Urząd zrealizował już swoją groźbę. Na szczęście drzewka jeszcze żyją i właśnie wypuszczają pierwsze listki do słońca, nie wiedząc jaki los je czeka. Zrobiło mi się żal tych drzewek.

Dlatego w najbliższą sobotę 22 kwietnia, gdy urzędnicy będą uroczyście obchodzić Dzień Ziemi piknikiem za milion złotych na którym wyprodukują kilkanaście kontenerów odpadów, ja pojadę podlać nielegalne drzewka nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Jestem świadomy tego, że podlewając je bez pozwolenia Urzędu, narażam się na surową odpowiedzialność karną. Ale zrobię to i będę je podlewał co tydzień w każdą sobotę, dopóki będą rosły, ponieważ czuję że nieznani sprawcy zrobili kawał dobrej roboty dla przyrody. Jeśli w swoim sumieniu też tak czujesz, zapraszam Cię z konewką do pomocy. Będę w sobotę 22 kwietnia 2023 r. o 12.00 na przystanku ZTM Jeziorko Czerniakowskie.
Pinezka do googlemaps: 52.191838, 21.068112

hasło: konewka
odzew: drzewka

Przemek Pasek
Ja Wisła
502 276 612