W najbliższą sobotę 16 maja Fundacja Ja Wisła zaprasza na survivalowy mini trekking rowerowy: Warszawa-Gassy-Warszawa, z przeprawą promową przez Wisłę w Konstancinie.

Zbiórka w sobotę 16 maja o godzinie 11 pod pomnikiem Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim. (metro Centrum Nauki Kopernik)

Trasa liczy ok. 40 km i prowadzi w połowie totalnymi chaszczami i dzikimi ostępami leśnymi Kępy Wieloryb (największe plantacje marychy) – drogi po traktorze ubite ziemne, rzadko piachy. Będą przeprawy w bród po kolana przez Świder i Jagodziankę (trzeba będzie czasem nieść rower przez wodę i trochę prowadzić w widłach Jagodzianki przez gąszcz nawłoci!) i promem przez Wisłę w Konstancinie. (bilet na prom = 5 zł) Powrót lajtowy, mała asfaltówka, szutr i ścieżka nowa rowerowa Wałem Zawadowskim. Po drodze poznajemy siedem najlepszych pod Warszawą plaż: na Wielorybie, nudystów w sitowiu, łachę w Józefowie, w ujściu Świdra, w Ciszycy, na Kępie Zawadowskiej i w Wilanowie. Największa z nich ma dwa kilometry długości i 200 m szerokości. Można zabrać kostium kąpielowy! Tereny rezerwatów przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie. Proszę pamiętać że w okresie lęgowym nie wolno wchodzić na wyspy, gdzie mewy i rybitwy mają gniazda. Ale na deser z ukrycia pokażę z całkiem bliska (ale z brzegu) największą kolonie lęgową mew, warto mieć lornetkę. Należy zabrać oprócz aparatu foto, prowiant i picie na cały dzień i na ognisko pieczeń i zabezpieczyć się antykleszczowo! Powrót do Łorsoł ok. 19. Ale można też zostać w Wilanowie na plaży do niedzieli ;-)

Koszt 30 zł bilet normalny, 20 zł bilet ulgowy (dzieci, emeryci, wyborcy Pawła Kukiza). Zapisy na miejscu zbiórki. Należy mieć sprawny rower. Kto jeszcze nie zrobił przeglądu, polecam serwis u Grześka: tel. 501 809 258 na hasło: JA WISŁA - 10% rabatu!

 

Przemek Pasek
Ja Wisła
503 099 975

PS: Wzdłuż 40% trasy rajdu, aż do ujścia Świdra kursują autobusy ZTM, można się wcześniej odłączyć, jakby ktoś był z dzieckiem.

 

W związku z dynamicznymi zmianami pogody, modyfikujemy nieco harmonogram rajdu ROWER WODNY. Rezygnujemy z piątku. Zbiórka w sobotę o godzinie 10 przy wyjściu z metra KABATY od strony Tesco. Jedziemy przez Konstancin nad Wisłę, zdobywamy zamek Czersk, Mniszew dojeżdżamy wieczorem do Ostrowa nad Wisłą koło Magnuszewa. Tam biwakujemy na wspaniałej plaży łowiąc łosie i bobry na kolację. Na niedzielę jest super prognoza meteo: słońce i błękitne niebo. Kto chciałby dołączyć w niedzielę na trasę do Dęblina powinien zadzwonić (tel. 503 099 975) dojechać pociągiem KM do Warki ( z Zachodniej 8. 43, w Warce 10.04) , z Warki do Magnuszewa asfalt małosamochodowy nr 736 przez Zakrzew do Magnuszewa i dalej nad Wisłę do Latkowa (ok. 15 km) na godzinę 11.

 

PS; W związku z miażdżącą przewagą płci pięknej: Rycerze! Dosiadajcie swych dwukołowych rumaków i ruszajcie na odsiecz!

 

Przemek Pasek
Ja Wisła
503 099 975

 

Edycje Rajdu Kryterium Wisły w roku 2005:

 

Edycje Rajdu Kryterium Wisły w roku 2006:

 

Edycje Rajdu Kryterium Wisły w roku 2007:

 

Edycje Rajdu Kryterium Wisły w roku 2008:

Idea:

Ideą rajdu Kryterium Wisły jest przybliżenie Warszawiakom mało znanych i słabo dziś dostępnych, choć niezmiernie cennych przyrodniczo terenów nadwiślańskich w Stolicy i w jej okolicy. Chcemy, aby Warszawiacy wiedzieli, że międzywale Wisły jest fragmentem bardzo ważnego korytarza ekologicznego, którym wędrują zwierzęta ( min.: ptaki z Afryki południowej do północnej Skandynawii) i podlega ono ochronie w ramach programu Natura 2000. W obrębie miasta znajdują się dwa Wiślane rezerwaty ornitologiczne, których istnieniu zagraża nadmierny niekontrolowany pobór piasku z rzeki i prymitywna regulacja. Naszym celem jest ochrona dzikiej wiślanej przyrody poprzez prawidłowe, zgodne z zasadami ekologii, zagospodarowanie terenów nadrzecznych w Warszawie dla rekreacji i wypoczynku. Pierwszym krokiem miasta nad Wisłę powinno być oczyszczenie brzegów rzeki ze śmieci i wysypisk gruzu, ochrona łęgów przed pożarami i wycinką drzew oraz powstrzymanie najazdu samochodów na brzegi Wisły. Postulujemy utworzenie wzdłuż obu brzegów (50 km!) ciągłych tras pieszych, rowerowych i konnych oraz uruchomienie przepraw promowych na wysokości Wilanowa i Czerniakowa. Łęgi powinny być zachowane w formie Parku Nadwiślańskiego obejmującego miedzywale Wisły w całej Warszawie.

Kryterium Wisły to poznanie miasta od strony rzeki a przede wszystkim poznanie rzeki w mieście.

Historia:

Pierwsze Kryterium Wisły odbyło się w sierpniu 2004 z okazji rocznicy odkupienia od WTW za symboliczna złotówkę, zatopionej wówczas, barki Herbatnik. Zachęceni przez uczestników drugiego Kryterium Wisły (21 sierpnia 2005 - 150 osób) organizujemy kolejne nadwiślańskie wyprawy rowerową... 
Od roku 2006 rajd rowerowy Kryterium Wisły odbywa się dzięki wsparciuSamorządu Województwa Mazowieckiego