Fundacja Ja Wisła zaprasza na trzynasty, cotygodniowy spacer pt. Chodź nad Wisłę.

Spotykamy się w niedzielę 23 lutego o godzinie 11 przy ulicy Wał Miedzeszyński, na przystanku autobusowym ZTM Strzygłowska 01. Dojazd autobusami: 142, 146, 702 (uwaga 702 jest tam o 10.40 a następny…)

Celem wyprawy jest poznanie tajemniczej Kępy Wieloryb w Wawrze. Najcenniejszego przyrodniczo odcinka Wisły w Warszawie. Gdzie wić gniazdo próbują bieliki, choć rodzina bardzo cierpi z powodu najazdu quadów i nielegalnej zwałki odpadów budowlanych. W sezonie letnim w pobliżu, przy piaskarni funkcjonuje plaża naturystów - Sitowie. Zimą widać niewyobrażalne zwały śmieci pozostawione przez miłośników natury. Rzeka na wcześniejszym odcinku nieujarzmiona, wpływając w miasto dostaje się w system regulacji co zwęża ją gwałtownie. W epoce Edwarda Gierka miała tu powstać zapora jak we Włocławku. Na szczęście pozostała na etapie planów. Betonowa ściana przecinająca boczne ramię Wisły, chyli się ku upadkowi. Stare wiślisko, częściowo bezwodna dolinka, częściowo odprowadza wody kanału ulgi, to niegdyś wielkie tarlisko szczupakowe. Stąd właśnie nazwa kępy – Wieloryb, pochodzi. Wiosną gdy oszołomione hormonami zielono-złote, cętkowane torpedy tarły się na zalanych łąkach, okoliczni chłopi odławiali je widłami, ładując całe wozy ryb. „W kympie jest wielo rybów, mówili zacierając łapki” Odcięcie bocznych koryt Wisły, w ramach prac regulacyjnych, przyniosło utratę tarlisk i dramatyczny spadek populacji ryb w rzece. Cena cywilizacji? Można to było zrobić lepiej. Przy ognisku i w drugiej części spaceru, podziwiać będzie można niezwykłą perspektywę Elektrociepłowni Siekierki, Mostu Siekierkowskiego i warszawskiego Manhattanu wyłaniającego się z nurtów królowej rzek. Na Gocławiu spotkamy Grubą Kaśkę, Chudego Wojtka i Małe Bartki, zapoznając się z systemem poboru wody przez Warszawę. Zakończenie wycieczki około godziny 16 przy Moście Łazienkowskim na Saskiej Kępie. Na wyprawę zapraszam również z dziećmi, trasę można bowiem skrócić w dowolnym niemal momencie.

Wycieczki Chodź Nad Wisłę organizuje Fundacja Ja Wisła w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego. Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy (młodzież do 18 lat, emeryci i renciści) Uczestnicy do 7 lat i powyżej 65 biorą udział za darmo.

 

Przemek Pasek/ Ja Wisła / 503 099 975