1 Spotkanie informacyjne już w środę 15 lipca
 
Fundacja Ja Wisła bardzo dziękuje 1470 osobom, które w Budżecie Partycypacyjnym głosowały na projekt Ścieżki dla Jeziorka Czerniakowskiego na rok 2016. Dzięki Wam projekt wygrał konkurs i będzie realizowany! :-)))
 
Równocześnie mamy drugą dobrą wiadomość: po 12 miesiącach oczekiwania od zwycięstwa pierwszego projektu w ubiegłorocznej edycji, Pani Prezydent dziś podpisała zarządzenie zatwierdzające rozstrzygnięcie konkursu na realizację Ścieżki edukacyjnej dla Jeziorka Czerniakowskiego w roku bieżącym!!!
 
DZIĘKUJEMY! Jeszcze tylko podpisanie umowy i ZACZYNAMY!!!
 
Jeszcze więc nieoficjalnie, ale już radośnie zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne.
 
W środę 15 lipca o godzinie 19 w Szkole Podstawowej nr 103, ul. Jeziorna 5/9, I p. stołówka.
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: mieszkańców, użytkowników, znawców i miłośników, Jeziorka Czerniakowskiego, każdy kto chciałby się dowiedzieć o projekcie, lub pomóc w jego realizacji będzie mile widziany.
 
Przypominamy że zakres prac na rok 2015 przy realizacji ścieżki edukacyjnej (zaplanowany pierwotnie od stycznia do grudna...) obejmuje:
 
Projekt i wykonanie ścieżki edukacyjnej, (przyrodniczo-historyczno-kulturowej) wokół Jeziorka Czerniakowskiego (o długości ok. 4,5 km).
 
Wytyczenie i oznakowanie ścieżki w terenie, (zgodnie z planem ochrony rezerwatu). Na trasie ścieżki powstanie min. 12 punktów edukacyjnych, opisujących i przedstawiających w formie wizualnej (zdjęcia rysunki, opis) najważniejsze dla ochrony wartości Jeziorka Czerniakowskiego zagadnienia: geneza Jeziorka Czerniakowskiego, stan obecny, szanse i zagrożenia w przyszłości, informacja o projekcie, ptaki, ryby, płazy i gady, ssaki, owady, drzewa lasu łęgowego, roślinność łąk nadwodnych, trzcinowiska i roślinność wodna, człowiek nad jeziorkiem: działalność Herakliusza Lubomirskiego, folwark i pozostałości dworu, lodownia, Miasto-Ogród Sadyba, Osiedle Bernardyńska, E.C. Siekierki, ulica Wolicka jako droga forteczna, historia przepraw przez jeziorko: prom, mosty drewniane i most współczesny, plaża i WOPR-ówka historia i stan obecny, o bezpieczeństwie na wodzie.
 
Wyposażenie ścieżki w mini infrastrukturę: oznakowanie jej przebiegu słupkami 45 szt., tablice edukacyjne 12 szt., 2 znaki drogowe: „jez. Czerniakowskie” na moście, 10 tablic z nazwą własną rezerwatu w/g rozporządzenia MŚ., ławki 12 szt., kosze na śmieci 12 szt., toalety 2 szt. Kontener na odpady. Wszystkie elementy będą tworzyć spójną kompozycyjnie, estetyczną wizualnie, oryginalną i trwałą oprawę ścieżki.
 
Powołanie Straży Jeziorka Czerniakowskiego – stałego, codziennego patrolu, kontrolującego stan ścieżki, utrzymującego ją w czystości i wykonującego niezbędne naprawy i drobne prace utrzymaniowe infrastruktury terenowej.
 
Opracowanie i przeprowadzenie cyklu zajęć i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów w oparciu o utworzoną ścieżkę. Realizacja min. 100 działań edukacyjnych –lekcji terenowych, w tym min. 50 zajęć kajakowych, trwających min. 1 h.
 
Budowa strony internetowej ścieżki i realizacja działań promocyjnych
 
Codzienne prowadzenie bloga, co słychać nad Jeziorkiem.
 
Projekt, druk i dystrybucja mapy formatu A2 zawierającej treści punktów edukacyjnych w nakładzie 4000 szt.
 
 

Przemek Pasek / Ja Wisła / 503 099 975 / fundacja@jawisla.pl