Za trzy dni pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy stanie się ważne z mocy prawa. Czy garstka zmarzniętych dzieciaków powstrzyma dobrze zatankowaną machinę? Czy będziesz miał/a czas po obiadku, by obejrzeć relację w kłamsTVo 1? Czy wierzysz, że można to jeszcze zatrzymać?

Jeśli wierzysz, choć trochę, przyjdź w niedzielę 25 lutego o godzinie 13 pod Kolumnę Zygmunta. Przyprowadź wszystkich swoich znajomych, przynieś na maxa zielonego materiału, trąbkę, gwizdek i bębenek. Zrób transparent w obronie Rospudy. Mów głośno, że nie zgadzasz się na barbarzyństwo zniszczenia Doliny. Mów głośno, że jest alternatywa godząca przyrodę i ludzi. Że obwodnicę Augustowa można poprowadzić przez Chodorki, omijając chroniony obszar Natura 2000 i burząc zaledwie trzy domy. Wydrukuj i rozwieś jak najwięcej plakatów. Noś zieloną wstążkę. Jeśli chcesz pomagać Zielonej Wstążce w Warszawie, np. zbierać podpisy pod listem do Premiera wyślij maila na: rospuda@gmail.com. Będzie tak, jaki/a będziesz. Bądź. To ważne.

 

Zapraszamy na odsłonięcie BILLBOARDU DLA ROSPUDY, w środę, 21 lutego, ul.Wawelska róg Żwirki i Wigury, vis a vis Ministerstwa Środowiska. Uroczyste przecięcie zielonej wstążeczki o godzinie 12.

Zdjęcie doliny Rospudy z lotu ptaka wykonał Piotr Malczewski, słowa z Krakowa przesłała Wisława Szymborska:

"Najłatwiej niszczyć. Trudno zachowywać to, co warte zachowania."

Obywatelska akcja Zielona Wstążka dziękuje firmie Clear Channel Poland za nieodpłatne udostępnienie billboardu o wymiarach 8 x 4 metry i Agencji Reklamowej A1 za błyskawiczny projekt graficzny.

 

Ale w niedzielę o 13 pójdę pod Belweder Sytuacja Doliny Rospudy jest dramatyczna. Wyrok na Dolinę wydał Minister Środowiska, a Premier RP ostatecznie go przypieczętował. Buldożery Budimexu mogą wjechać w Dolinę Rospudy w każdej chwili. Może Komisja Europejska uratuje Rospudę za nas? Może Rzecznik Praw Obywatelskich wygra sprawę przed NSA? Może. A może los Doliny Rospudy zależy po prostu ode mnie i od Ciebie?

Nie zgadzam się na poprowadzenie fragmentu obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy, ponieważ wiem, że jest alternatywa trasy przez Chodorki. Tańsza, bezpieczna dla przyrody i zgodna z prawem. Chcę jak najszybszego zbudowania obwodnicy dla Augustowa przez Chodorki. Uważam, że TIR-y przemierzające Polskę tranzytem, powinny jechać na lawetach kolejowych. Noszę zielona wstążkę. W niedzielę, osiemnastego lutego o 13, idę pod Belweder. Dopóki stoją drzewa, możemy zatrzymać ten walec.

Od Ciebie zależy.

 

W najbliższą sobotę 18 listopada o godzinie 8 rano z Dworca Gdańskiego, do Augustowa wyrusza POCIĄG DLA ROSPUDY. Rospuda to mała zabagniona rzeczka, porośnięta podobno jakimiś stokrotkami czy też storczykami, które nigdzie indziej nie chcą rosnąć, tylko na tym bagnie. Augustów to nocny gród wypoczynkowy, którego spokojni mieszkańcy z niezrozumiałych powodów wyjątkowo nie cierpią TIR-ów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, chcąc ulżyć ciężkiemu losowi Augustowian, postanowiła zbudować wspaniałą obwodnicę (jako fragment trasy Via Baltika). Przez środek Rospudy oczywiście. Czy można poprowadzić obwodnicę inną trasą? Inżynierowie SISKOM-u udowodnili, że można, ale GDDKiA nie chce słyszeć o alternatywie. Ma swoją słuszną koncepcję i żadne tam storczyki spychacza nie wzruszają. Wytnie się 40 tysięcy stuletnich sosen, zabetonuje pale po dwadzieścia metrów w bagno i wiadukcik jak złoto nad rzeczką powstanie. A że łamiąc prawo ochrony środowiska, dotacji unijnych na drogi się pozbawiamy, a nawet kara za to może na Polszę spaść sroga, nic to. Nie będzie nas przecież UE uczyć jak się buduje. 200 tysięcy podpisów pod apelem o zmianę przebiegu trasy nie zmiękczyło serca władzy. Słów brak. Czy można jeszcze coś zrobić? Można pojechać do Augustowa i powiedzieć ludziom, że ekolodzy chcą obwodnicy, że jest możliwa taka jej trasa, która nie zniszczy tego, po co ludzie chcą do Augustowa przyjeżdżać.

Bilet w obie strony 30 PLN ulgowy 20. Dalsze informacje na temat "Pociągu" dostępne są na stronie: www.rospuda.zm.org.pl. Tanie bilety oraz dalsze informacje można uzyskać pod adresem rospuda@zm.org.pl

Więcej informacji nt. Doliny Rospudy, Rospudy i drogi Via Baltica:

 


W obronie 26 000 drzew nad Rospudą, skazanych na wycięcie decyzją Ministra Środowiska Jana Szyszko, Fundacja Ja Wisła zaprasza wszystkich, którym leży na sercu los przyrody do udziału w mini happeningu pt. Szanuj Zieleń. Akcja rozpocznie się w sobotę 12 sierpnia 2006r o godzinie 12 (w samo południe) w parku przed Ministerstwem Środowiska, przy ulicy Reja (niedaleko od skrzyżowania Wawelskiej ze Żwirki i Wigury).

W związku z tym, że 26 000 drzew nad Rospudą z woli ministra Szyszko zostało już oznakowanych do wycięcia różowymi kropkami, zamierzamy na drzewach wokół Ministerstwa Środowiska zawiesić różowe szyszki na czarnych żałobnych wstążkach z zielonymi listkami błagalnymi. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uratować dziką przyrodę nad Rospudą, a pozostali w mieście na długi weekend, do udziału w happeningu. Szyszki, różowe spraye, nożyczki i czarne wstążeczki przydadzą się na pewno. Hasło: Szanuj Zieleń. Na zielonych listkach można dopisać osobistą prośbę do Ministra w imieniu drzew.

PS: Przy wieszaniu różowej szyszki na drzewie prosimy zachować szczególną ostrożność i nie uszkodzić drzewa!!!