W 102 rocznicę zbudowania Portu Czerniakowskiego Fundacja Ja Wisła zaprasza na otwarcie wielkiej plenerowej wystawy pt. WISŁA JAKA BYŁA.

102 wielkoformatowe reprodukcje zdjęć i grafik warszawskiej Wisły z przełomu XIX i XX wieku, ukazują rzekę nie do poznania. Na wernisaż w blasku 102 świec zapraszamy w piątek, 29. 12. 2006 r., o godzinie 20 do Portu Czerniakowskiego w Warszawie, ul. Czerniakowska 130/132. Wystawę eksponowaną na ogrodzeniu Komendy Straży Miejskiej m. st. Warszawy oglądać będzie można od świtu do zmierzchu codziennie. Wstęp wolny.

Organizatorem wystawy "Wisła Jaka Była" jest Fundacja Ja Wisła. Partnerem projektu jest Archiwum Państwowe m. st. Warszawy.

Dziękujemy Straży Miejskiej m. st. Warszawy za umożliwienie zawieszenia wystawy na ogrodzeniu Komendy, a Warszawiakom za udostępnienie zdjęć prywatnych.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Jeszcze niespełna wiek temu warszawska Wisła tętniła życiem. Rzeka była wówczas czysta, rybna, pełna łodzi, barek i statków, a jej brzegi, choć mniej uregulowane niż dzisiaj, były dostępne i przyjazne ludziom. Miasto nie szczędziło środków na budowę bulwarów i portów, a plaże i przystanie wioślarskie kwitły.

Dziś brzeg rzeki jest pusty - zatruwana przez dziesięciolecia Wisła przestała przyciągać Warszawiaków. Upadła żegluga, wegetują ośrodki sportów wodnych. Obetonowane nadbrzeże nie pełni roli bulwaru ani przystani. Zasypane śmieciami i gruzem plaże zarosły krzakami. Rzeka zwężona żelbetonowymi tamami żłobi swoje dno, przez co latem wysychają porty.

Na szczęście w Wiśle zaczyna płynąć coraz czystsza woda. Za kilka lat Warszawa będzie miała wreszcie oczyszczalnię ścieków. Znów będziemy się mogli kąpać w rzece. Kluczem do powrotu nad Wisłę jest prawidłowe, zgodne z wymogami ochrony przyrody, zagospodarowanie jej brzegów i odbudowa historycznych portów. Dlatego chcemy doprowadzić do rewitalizacji Portu Czerniakowskiego, tak by mógł służyć odradzającej się turystyce i rekreacji wodnej. Ideą Fundacji Ja Wisła jest założenie w Porcie Czerniakowskim Skansenu Rzeki Wisły. Bezpieczną przystań znajdą w nim zabytkowe statki, barki i łodzie. Na wyremontowanych jednostkach fundacja będzie prowadzić projekty edukacyjne i kulturalne przywracające rzekę Warszawiakom. Pragniemy by Skansen Rzeki Wisły stał się ośrodkiem edukacyjno-muzealnym propagującym wiedzę o walorach przyrodniczych Wisły i chroniącym jej dziedzictwo kulturowe. Apelujemy do wszystkich sympatyków Wisły o wspieranie fundacji w dziele tworzenia Skansenu Rzeki Wisły.