Fundacja Ja Wisła zaprasza na słynny sylwestrowy spacer z pochodniami brzegiem Wisły i ognisko na plaży.

Trasa wycieczki liczy 7 kilometrów, wiedzie spod ZOO - na Saską Kępę, prowadzi dziką ścieżką nad samym brzegiem Wisły, z lekkim pazurkiem surviwalowym, przez nadwislańską dżunglę, cypelkami wokół bobrowych zatok, obfituje w nastrojowo iluminowane mosty i zaczarowane panoramy Warszawy.

 

Spotykamy się 31 grudnia 2021 r. o godzinie 20:00, na parkingu przy wejściu do ZOO od strony mostu Gdańskiego. Wybrzeże Helskie róg ul. Starzyńskiego.

Pinezka na punkt startu: 52.261638, 21.015730

 

Zakończenie spaceru i ogniska około północy: plaża na Saskiej Kępie przy ul. Krynicznej, w pobliżu mostu Łazienkowskiego. Pinezka na metę: 52.227766, 21.049948

 

Bilety kupuje się na miejscu zbiórki bezpośrednio przed imprezą, należy mieć równo odliczoną kwotę, bo kasjer nie wydaje reszty!

W cenie biletu jest: uczestnictwo w spacerze z pochodniami i ognisko.

 

0 zł - dzieci do lat 7 i seniorzy powyżej 70

30 zł - ulgowy: dzieci i młodzież szkolna

50 zł - normalny

 

Trasa prowadzi przez malownicze wiklinowe lasy, plaże, cyple i bobrowe zatoczki, tamy i bezkresne łąki złotych traw. Widoki pięciu mostów, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny i miłych ludzi w każdym wieku. Na zakończenie spaceru zapalimy ogniska na plaży przy których spędzimy Sylwestra, a może nawet powitamy nadwiślański świt ;-) Samemu należy zaopatrzyć się we wszystko czego pragnąć będziemy przy ognisku: napoje i jedzenie do upieczenia, koce i karimaty do siedzenia, leżenia i przytulania gwiazd. Kociołki do podgrzewania win, owoce, przyprawy i metalowe kubeczki z uszami. Instrumenty muzyczne typu gitary i bębenki, harmonijki bardzo mile widziane. Polecam terenowe buty, latarki obowiązkowo! najlepiej czołówki i kurtki których nie będzie szkoda jeśli spadnie iskra z ogniska lub kapnie parafina z pochodni. Organizator dokłada wszelkich starań dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale informuje że teren jest odcinkami trudny i każdy uczestnik idzie na spacer wyłącznie na własną odpowiedzialność.

 

Zabronione jest: palenie mostów, kąpiel w Wiśle, wchodzenie na lód, używanie petard hukowych, confetti itp., palenie czegokolwiek oprócz drewna w ogniskach. Polecam serdecznej pamięci zabranie ze sobą do domu wszystkich przyniesionych przedmiotów i opakowań. Czysta Wisła!

 

Przemek Pasek / Ja Wisła

fundacja@jawisla.pl

502 276 612

 

Tradycyjnie zapraszamy na sylwestrowy spacer z pochodniami brzegiem Wisły wzdłuż Pragi i Saskiej Kępy od Mostu Gdańskiego do Mostu Poniatowskiego i największe ognisko na plaży. Trasa liczy ok. 4 kilometry długości, prowadzi dziką ścieżką nad samym brzegiem Wisły, obfituje w nastrojowo iluminowane mosty i zaczarowane panoramy Warszawy.
 
Spotykamy się 31 grudnia w niedzielę, o godzinie 21, na parkingu przy wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego, proszę zauważyć że to nie jest główne wejście do ZOO od ul. Ratuszowej !!!
 
Bilety kupuje się na miejscu zbiórki, nie ma rezerwacji.
 
0 zł – dzieci do lat 7, seniorzy od 70 lat
20 zł - bilet ulgowy (dzieci i młodzież do 26 lat. emeryci i renciści)
30 zł - bilet normalny
80 zł - bilet rodzinny
 
Bilet obejmuje uczestnictwo w spacerze z pochodniami przez zaczarowany wiklinowy las, plaże, cyple i bobrowe zatoczki, przejścia po tamach i brodzenie w bezkresnych łąkach złotych traw. Widoki pięciu mostów, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny i miłych ludzi w każdym wieku.
 
Na zakończenie spaceru ok. godziny 23 zapalimy ogniska za Mostem Poniatowskiego przy których spędzimy Sylwestra, a może nawet powitamy nadwiślański świt?
 
Samemu należy zaopatrzyć się w: napoje i jedzonko do upieczenia na ognisku, koce i karimaty do siedzenia, leżenia i przytulania gwiazd. Kociołki do podgrzewania wina, owoce, przyprawy i metalowe kubeczki z uszami. Instrumenty muzyczne typu gitary i bębenki bardzo mile widziane. Polecam terenowe buty, latarki czołówki i kurtki których nie będzie szkoda jeśli spadnie iskra z ogniska lub kapnie parafina z pochodni. Organizator dokłada wszelkich starań dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale informuje że teren jest trudny i każdy uczestnik idzie na spacer na własną odpowiedzialność.
 
Zabronione jest: palenie mostów, kąpiel w Wiśle, wchodzenie na lód, używanie petard hukowych, palenie czegokolwiek oprócz drewna w ogniskach. Polecam serdecznej pamięci zabranie ze sobą do domu wszystkich przyniesionych przedmiotów, nawet jeśli będą puste w środku lub wypalone. Czysta Wisła!
 
Przemek Pasek/Ja Wisła

Ptasie poszukiwania - spacery ornitologiczne w Parku Arkadia przy Królikarni

Park Arkadia na Mokotowie jest miejscem unikatowym w skali Warszawy ponieważ obfituje w źródła wody wypływającej spod skarpy. W XIX wieku wody te wykorzystywane były w celach leczniczych, a Wierzbno słynęło jako uzdrowisko. Spacerując z ornitologami wokół stawów Parku Arkadia przyglądać się będziemy życiu energicznych łysek, ślamazarnych krzyżówek i pięknych mandarynek. Przy odrobinie szczęścia może uda się nam wypatrzyć płochliwą kokoszkę lub sowę śpiącą w dziupli starej lipy. Dowiemy się: jak, kiedy i czym powinno się dokarmiać ptaki i dlaczego nie należy w tym celu używać chleba, a zwłaszcza wrzucać go do stawu latem.

Wycieczki odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30
są dostosowane do wszystkich grup wiekowych i dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: PTASIE POSZUKIWANIA, tel.508 328 803.

Miejscem zbiórki jest brama Parku Królikarnia przy ul. Puławskiej 113A Dojazd: tramwajami: 4,10,14,18, 35; autobusem: 218 przystanek: Królikarnia. Metro: Wierzbno lub Wilanowska (+ dwa przystanki tramwajem)

Spacery ornitologiczne są częścią edukacyjną projektu pt: Ogród Arkadia, finansowanego ze środków Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

 

Lekcje przyrody na wodzie - rejsy łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim

Pływając łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim odkryjemy liczącą 6500 lat fascynującą historię największego w Warszawie starorzecza Wisły. Poznamy życie bobrów, zimowiska żab, zwyczaje zimorodków, miłość wydry do raków, wierność łabędzia i dowiemy się co brzmi w trzcinie. Przyjrzymy się obecnemu stanowi Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wody w wielkim mieście. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu przez Fundację Ja Wisła i zabezpieczeniu lekcji przez WOPR, uczestnictwo w rejsach jest praktyczną szkołą bezpiecznych zachowań na wodzie. Rejsy są dedykowane uczniom od 4 klasy szkoły podstawowej, ale po uzgodnieniu warunków z organizatorem dostępne również dla dzieci młodszych i osób niepełnosprawnych.

Łódki płyną w grupie. Uczestnicy samodzielnie wiosłują, nauczyciele i opiekunowie płyną i wiosłują wraz z uczniami. Młodsze dzieci do 10 roku życia pod opieką przewodników lub nauczycieli (dwoje dzieci + opiekun na jednej łódce). Wszyscy są ubrani w atestowane kamizelki ratunkowe. Rejsy zabezpiecza drużyna Stołecznego WOPR-u (2 ratowników na łodzi).

Rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: LEKCJE PRZYRODY NA WODZIE,
telefon kontaktowy: 508 328 803.

Dojazd: autobusami 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, ok 200 m, przejść mostem na drugą stronę, skręcić w prawo i dojść brzegiem ok. 200 metrów do przystani PZW Różanka.

Rejsy są elementem projektu pt. Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego finansowanego ze środków
Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. www.jeziorkoczerniakowskie.pl

 

Warsztaty wiklinowe - budowa gniazd dla wiewiórek i wycieczki piesze wokół Jeziorka
Czerniakowskiego

Zajęcia dedykowane najmłodszym miłośnikom przyrody: przedszkolakom i uczniom klas: 1- 3. Spacerując brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego uczymy się obserwować przyrodę wokół nas. Jak
nazywa się to drzewo? Kto nocuje w wiszącej na nim budce? Z czego śmieją się mewy śmieszki nad Jeziorkiem? Gdzie mieszka wiewiórka? Czym się różni trzmiel od pszczoły? Czy jeże jedzą jabłka? Podczas wycieczki odbywają się warsztaty wikliniarskie gdzie dzieci uczą się wyplatać z wikliny, gniazda dla wiewiórek lub lepią z gliny i trzciny domki dla pszczół samotnic.

Warsztaty odbywają od poniedziałku do piątku w godzinach:
9.00–11.00; 11.30–13.30

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: WARSZTATY WIKLINOWE, tel. 508 328 803.

Dojazd: autobusami: 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść ok 200 m wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, przed mostem skręcić w prawo i dalej brzegiem przejść ok. 50 metrów do czerwonej tablicy: Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

Projekt dofinansowany ze środków Biura Ochrony Środowiska m. st. Warszawy.

 

Tropem bobra - wegańskie wyprawy badawcze nad Jeziorkiem Czerniakowskim,
dokarmianie bobrów i sadzenie drzew

Wyprawy przeznaczone dla prawdziwych twardzieli. Trasa prowadzi przez: bagna, szuwary, nieprzebyte leśne ostępy i strome urwiska. Konieczne dobre buty terenowe lub kalosze. Nie są to zwykłe wycieczki, lecz uczestnictwo w pionierskim programie ochrony krajobrazu i siedlisk bobrów. Bliskie spotkania z dziką zwierzyną są nieuniknione. Uczestnicy sadząc wierzby, będące przysmakiem bobrów, poznają zwyczaje i życie tych sympatycznych wegan.

Wyprawy odbywają się w październiku i listopadzie od poniedziałku do piątku, w godzinach:
9.00–10.30; 11.00–12.30; 13.00–14.30 i 15.00–16.30

Istnieje możliwość organizacji specjalnej wycieczki nocnej !

Zapisy i informacje: fundacja@jawisla.pl – tytuł mejla: TROPEM BOBRA, tel. 508 328 803.

Dojazd: autobusami 159, 162, 164 przystanek: Jeziorko Czerniakowskie. Z przystanku należy dojść ok 200 m wzdłuż ul. Gołkowskiej do Jeziorka, przed mostem skręcić w prawo i dalej brzegiem przejść ok. 50 metrów do czerwonej tablicy Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

Wyprawy są elementem projektu Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego finansowanego ze środków
Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. www.jeziorkoczerniakowskie.pl

Dzięki poparciu mieszkańców Mokotowa Fundacja Ja Wisła w ramach Budżetu Partycypacyjnego realizuje projekt pt. OGRÓD ARKADIA. Od początku lipca porządkujemy opuszczone gospodarstwa przy ul. Piaseczyńskiej 15 i 17. Oczyściliśmy ziemię z 1500 ton odpadów przywracając ten teren ludziom i przyrodzie. Odzyskany obszar animujemy działaniami edukacyjnymi i kulturalnymi. Do końca roku założymy tu ogród edukacyjny z naturalnymi elementami rekreacyjnymi dla dzieci. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.
 
 
OGRÓD ARKADIA: EKOLOGIA, EDUKACJA, KULTURA
 
Mokotów, Park Arkadia przy okrągłym stawie pod Królikarnią, ul. Piaseczyńska 15.
informacje na fb: Ja Wisła lub Ogród Arkadia
 

Często prowadzę wycieczki dla dzieci nad Wisłą.
Wielkim problemem są tam zwały butelek, puszek itp. śmieci.
Chciałbym ten stan zmienić, by brzegi naszej rzeki były czyste.
Piszę właśnie projekt do Budżetu Partycypacyjnego na rok 2018 pt. CZYSTA WISŁA zakładający posprzątanie Wisły i ustawienie tam wiklinowych koszy na śmieci. Proszę o Twoje poparcie.
Wybrzeża warszawskiej Wisły należą do dziewięciu dzielnic miasta st. Warszawy: Bielan, Żoliborza, Śródmieścia, Mokotowa, Wilanowa, Wawra, Pragi Pł., Pragi Pn. i Białołęki.
Aby objąć działaniem całą Wisłę w Warszawie chcę zgłosić projekty w każdej z dziewięciu nadwiślańskich dzielnic.
W Budżecie Partycypacyjnym można poprzeć dowolną ilość zgłaszanych projektów.
Proszę więc o wpisanie danych i podpis na 9 oddzielnych listach.
Dzieci też mają głos, można więc podpisać się również w imieniu swoich dzieci.
Sąsiedzi, znajomi, koledzy w pracy też mogą głosować.
Wystarczy mieszkać w Warszawie, nie trzeba mieć zameldowania.
Czasu jest mało, skany list muszę złożyć do poniedziałku 23 stycznia do północy.

W załączniku przesyłam plik listy poparcia. Można go też ściągnąć ze strony: http://twojbudzet.um.warszawa.pl/
Proszę go wydrukować w 9 egzemplarzach, wypełnić: imię nazwisko, adres zamieszkania w Warszawie i na każdym złożyć odręczny podpis (nie mogą być kopie podpisów!)

Wystarczy skan (lub zdjęcie telefonem) jednej z dziewięciu list poparcia
proszę ją przesłać w formie załącznika na adres: fundacja@jawisla.pl
do poniedziałku 23 stycznia do godziny 22.

Dziewięć oryginałów odbiorę osobiście w terminie późniejszym (będą potrzebne na etapie oceny projektów BP w marcu).

http://www.jawisla.pl/download/Czysta_Wisla_lista_poparcia.jpg


Dziękuję

Przemek Pasek
Ja Wisła
tel. 502 276 612