Rusałka jeszcze w ziemi :)
Zobacz zdjęcia z odkopywania barki

Fundacja Ja Wisła oraz MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. zapraszają w najbliższą sobotę, 14 marca, na akcję wydobycia barki Rusałki. Spotykamy się o godzinie 10 na terenie TKKF Rusałka, przy skrzyżowaniu ul. Ratuszowej z Wybrzeżem Helskim (niedaleko wejścia do ZOO).

Zachęcamy do przybycia całymi rodzinami. Epokowe to będzie wydarzenie, o którym dziadkowie wnukom opowiadać będą nawet za sto lat. Będzie można zrobić zdjęcie na tle latającej Barki, pogłaskać sześćdziesięciotonowy dźwig i kwiatami przywitać Rusałkę, w cudowny sposób wróconą do żywych. 

Co to jest Barka Rusałka? 

Rusałka to stuletnia, osiemnastometrowa barka konstrukcji stalowej nitowanej. Historię ma barwną i zagadkową. Możliwe, że przed wojną była małym statkiem parowym, pływającym po Wiśle. Po wojnie przeżywała drugą młodość jako zaplecze socjalne policjantów z Komisariatu Rzecznego znajdującego się na ulicy Ratuszowej. 

Gdy stróże prawa przenieśli się do Portu Praskiego barka została zapomniana. Los okazał się dla niej niezbyt łaskawy. Porzucona służyła jako noclegownia dla bezdomnych, spłonęła. W końcu zasypana gruzem, ziemią i śmieciami zniknęła w brzegu. 

W tym miejscu jej historia zapewne by się skończyła, gdyby nie wystający z ziemi dziób, który zwrócił uwagę sprzątających nadwiślańskie zarośla ochotników z Fundacji Ja Wisła. 

Dzięki ogromnemu wsparciu ze strony MOSTOSTALU WARSZAWA S.A. Fundacja Ja Wisła w październiku ubiegłego roku odkopała Barkę Rusałkę. Trzydziestoletnie śmieci i gruz nie powstrzymały entuzjazmu wolontariuszy i zapału operatorów koparek. Po całym dniu ciężkiej pracy udało się odkryć barkę w całości 

Przez zimę Rusałka cierpliwie czekała, by na wiosnę wznieść się pod samo niebo i zachwycić nas w pełnej krasie 

W najbliższą sobotę, dzięki pomocy firmy MOSTOSTAL WARSZAWA S.A., która użycza nam dźwigu i fachowców do jego obsługi, dziesięciotonowy kadłub odbędzie swój pierwszy lot. 

Jeżeli ktoś nie wierzy, że rusałki latają - niech przyjdzie i zobaczy to na własne oczy. 

Co dalej stanie się z Rusałką? 

Po wyciągnięciu barki na poziom gruntu i poddaniu jej niezbędnym zabiegom upiększającym przewieziemy ją do Portu Czerniakowskiego, gdzie w ramach Plenerowego Muzeum Wisły będzie cieszyć oczy Warszawiaków. 

Koordynator projektu - Michał Płoski tel. 698 379 204 

Projekt plenerowej ekspozycji barek w Porcie Czerniakowski realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu MOSTOSTALU WARSZAWA SA i Zarządu Oczyszczania Miasta.