Fundacja Ja Wisła zaprasza 6 i 7 listopada, na dwudniową akcję oznakowania granic Rezerwatu Przyrody Kępy Kazuńskie. Spotykamy się w sobotę i w niedzielę o godzinie 8 w Porcie Czerniakowskim przy barce Herbatnik. Działamy w sobotę na odcinku: Suchocin - Nowy Dwór Mazowiecki, w niedzielę na odcinku Kazuń Twierdza - Pieńków Mamy do dyspozycji 7-osobowy samochód Land Rover Defender (dar Fundacji UPS) i 12 - osobową łódź (bat Nieuchwytny), można przyjechać własnym pojazdem. Ilość miejsc ograniczona...
Proszę o telefoniczną rejestrację ·u koordynatora projektu: Rafała Łapińskiego, tel: 605·143·904
Robota jest prosta: wokół granicy rezerwatu będziemy wkopywać w ziemię 4 -metrowe drewniane słupki zaopatrzone w czerwone tablice z godłem państwowym i nazwą rezerwatu. Należy zaopatrzyć się w ubranie i obuwie robocze, prowiant suchy, mokry i ogniskowy. Kto chce nocować: namiot,śpiwór, karimata.
Oznakowanie granic rezerwatu przyrody przyniesie wzmocnienie ochrony siedlisk ptaków gniazdujących na wiślanych wyspach; mew śmieszek, pospolitych i czarnogłowych, rybitw rzecznych i białoczelnych, sieweczek rzecznych i obrożnych, ostrygojadów, oharów, jaskółek brzegówek, brodźców piskliwych, kaczek krzyżówek, strumieniówek, łozówek, piecuszków, trzcinniczków, remizów, trznadli, wilg, kukułek i słowików.
Rezerwat Kępy Kazuńskie utworzony rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, w celu ochrony siedlisk rzadkich i ginących gatunków ptaków. Choć występuje ich tu więcej niż w Białowieży, to przez dwanaście lat rezerwat nie mógł doczekać się oznakowania swoich granic. W związku z tym stał się popularnym miejscem do urządzania nielegalnych rajdów quadami, motocrossami i samochodami terenowymi oraz darmowym składowiskiem odpadów dla okolicznych mieszkańców.
Po zainstalowaniu oznakowania granic rezerwatu, nikt już nie będzie mógł się tłumaczyć że nie wiedział o jego istnieniu, co umożliwi organom ścigania egzekwowanie prawa.
Wiecej informacji: o akcji oznakowania wiślanych rezerwatow tutaj
Oznakowanie Rezerwatu Przyrody Kępy Kazuńskie realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
koordynator projektu: Rafał Łapiński, tel: 605 143 904,