Nadwiślańskie lekcje przyrody i historii. Czterogodzinne włóczęgi o lekkim posmaku survivalowym dla uczniów szkół podstawowych i młodzieży. Prowadzą tam gdzie jest najlepszy widok na rzekę, na małe plaże, zatoki i wysepki, wśród wiklin zgryzanych bobrowym zębem. Czasem trzeba przejść po pniu, przeskoczyć kanałek, zbudować kładkę, lub przedrzeć się wąską groblą. Odkrywamy nieznane lądy nad stołeczną Amazonką. Na każdej wyprawie palimy ogniska. Wisła jest kluczem do poznania Warszawy, daje moc, odwagę, inspiruje, uczy samodzielności i dyscypliny.

 

Ważne informacje:

Aby zamówić wycieczkę proszę zadzwonić, tel.: 502 276 612 lub wysłać e-mail: fundacja@jawisla.pl

Długości tras są zawsze dostosowane do wieku i możliwości uczestników i trwają 4 godziny.

Cena biletu zależy od terminu wycieczki i wynosi w dni powszednie:

  • od listopada do marca: 20 zł
  • od kwietnia do października: 40 zł

Dla grup mniejszych niż 10 osobowe, obowiązuje opłata w wysokości 10 biletów.

Cena zawiera usługę przewodnika, nie zawiera: kosztów transportu, prowiantu i ubezpieczenia od NNW, które możemy zaoferować na życzenie. Nauczyciele i opiekunowie – bezpłatnie.

Wycieczki prowadzą w terenie mocno przyrodniczym, gdzie nie ma infrastruktury miejskiej.

Uczestnicy powinni być tego świadomi, mieć buty i ubranie odpowiednie do pogody i właściwe do poruszania się przy wodzie: po piasku, w błocie, wśród wysokiej roślinności, (w tym: jeżyn i pokrzyw) wspinania się po skarpach i łażenia po drzewach. Polecamy: długie spodnie, czapkę chroniącą głowę od słońca, preparaty na komary/kleszcze, mokre chusteczki i spray do dezynfekcji rąk. Przydaje się karimata lub koc do odpoczywania. Należy zabrać prowiant do przyrządzenia posiłku na ognisku: np. kiełbaski, pieczywo, jabłka, papryki, podgotowane ziemniaki, serki oscypki, halloumii itp. oraz picie. (latem min. 1 litr na osobę!) W przypadku złej prognozy pogody na 24 godziny przed wycieczką, wskazującej na deszcz lub silny wiatr, ustalamy nowy jej termin. W czasie wezbrania rzeki uniemożliwiającego bezpieczne przebycie trasy, zaproponujemy inną atrakcyjną wycieczkę, w obszarze poza zasięgiem wód Wisły.

 

25 tras wycieczek we wszystkich nadwiślańskich dzielnicach Warszawy i tuż obok:

Jabłonna

  1. Bat paradny Króla Jegomości

Zatopiony w Wiśle statek ostatniego króla Polski i burzliwe życie Księcia Józefa Poniatowskiego uchylą rąbka tajemniczej historii Warszawy przełomu XVIII/XIX wieku. Przysłuchiwać jej się będą pomnikowe drzewa parku w Jabłonnie i w Rezerwacie Ławice Kiełpińskie. Spod Pałacu w Jabłonnie przez Kępę Tarchomińską do Świdrów.

 

Białołęka

  1. Wisła na Tarchominie

Wąska ścieżynka wije się lasem łęgowym trawersując skarpy i jary. Kłaniać się trzeba powalonym drzewom. Starorzecze Łacha Buczynek, most północny, Kępa Świdry, piaskarnia, prom Turkawkani Kościół Św. Jakuba.

 

  1. Kępa Żerańska

Tuż za mostem Grota wielka elektrociepłownia kominem sięga nieba. W jego cieniu za Kanałem Żerańskim łączącym Wisłę z Bugiem i Narwią, jest zimowisko statków. Tam na zardzewiałej barce mieszka ostatni warszawski rybak, co stukilowe sumy ciągnął za ogon. W łozach łachy żerańskiej zanurzymy się by podglądać czaple, wydry i bobry.

 

Praga Północ

  1. Kępa Golędzinowska

Wisła przerywa tu próg z wielkich głazów polodowcowych. Na nich kormorany suszą skrzydła po nurkowaniu. Przy niskim poziomie wody rzeka szumi jak Dunajec. Archeolodzy odkryli tu skarby zrabowane w XVII w przez Szwedów z Zamku Królewskiego.

  1. Widok Warszawy od strony Pragi

Poznajemy dzieje rzecznego miasta Warszawy spacerując praskim brzegiem Wisły, skąd najlepiej   widać jego historyczną panoramę, co dostrzegł sam mistrz Canaletto i Król Stanisław August Poniatowski.

 

Praga Południe

  1. Tajemnice Saskiej Kępy

Niezwykła historia wyspy, która wędrowała po Wiśle i zmieniała swoje nazwy. „Gront na zawiślu, kępą z dawna zwany, chrostem zarosły, który nikomu chleba, pracy ni pożytku nie daje, Olendrom owym dajemy i pozwalamy” - z ksiąg miasta Starej Warszawy.

 

  1. Wiklinowa zatoka

Selfie spod mostu siekierkowskiego z najpiękniejszą panoramą Warszawy, Wisłą wpływającą w serce miasta. Wiklinowe półwyspy, kamieniste jęzory, bobrowe zatoki,  gigantyczne czarne dęby. Rejon grasowania Chudego Wojtka. Spojrzymy z bliska na Grubą Kaśkę i Małe Bartki.

 

Wawer

  1. Wielorybie kły

„W kympie jest wielo rybóf” - zasłyszane od dawnych mieszkańców Urzecza. Najciekawszy   przyrodniczo teren w Warszawie. Rewir łowiecki wydry i bielika, zgryzany przez łosia. Prawdziwa łęgowa dżungla śpiewająca słowikiem. Penetrując starorzecza, bezkresne łąki, gęste zarośla wierzbowe, małe zatoczki i plaże, odkryjemy przyrodniczy raj nad Wisłą.

 

  1. Zakole Wawerskie

Wylęgarnie kijanek w wodnym królestwie bobra. Łosia przechowalnia. Podmokłe łąki i turzycowiska wśród trzcinowisk, patrolowane przez błotniaka. Dudek liczy szopenowskie wierzby. Smak jabłek z zapomnianych sadów, bukiety kaczeńców, puchacze pałek wodnych, lasy skrzypu. Ginące piękno: Zakole Wawerskie, ślad Wisły płynącej tu do XV wieku.

 

  1. Romantyczna Wisła

Rzeka tuż za mostem południowym wyzwala się z okowów regulacji, rozlewając się cztery razy szerzej niż w Śródmieściu. Rezerwat Przyrody Wyspy Zawadowskie, największa kolonia lęgowa mew i rybitw na Mazowszu. Lasy łęgowe okresowo zalewane przez Wisłę.

 

Józefów

  1. Dzika Wisła

Rzeka obejmuje ramionami archipelagi wędrujących wysp. Piaskiem sypie matecznik lęgowy mewom i rybitwom. Tu na łowy przylatuje bielik i rybołów. Ostańce puszczy łęgowej: stuletnie wierzby i topole czuwające na łążku, nadrzecznym pastwisku. Tajemnicze Jezioro Łacha i Rezerwat Przyrody Wyspy Świderskie. Zjawiskowe widoki wypreparowanych przez rzekę korzeni potężnych drzew osadzonych na mieliznach.

 

  1. Wyspy Świderskie

Szlak prowadzi wzdłuż starego łożyska rzeki Świder i klifowym brzegiem Wisły. Nor zwierząt jest tam więcej niż dziur w żółtym serze. Tropiąc bobry, wydry i borsuki przejdziemy z Górek do Nowej Wsi w Józefowie. Pomnikowe drzewa. Stada zwierząt pasących się na łąkach i w łozach. Możliwe chlapanie się w Jeziorze Łacha. Tereny urzekające i pierwotnie piękne.

 

Wilanów

  1. Sucha Trawa

Zawady, ta średniowieczna nazwa wskazuje miejsca gdzie rzeka osadza pnie drzew porwane z górnego biegu. Krajobraz zmienia się co roku jak w kalejdoskopie. Wisła buduje i znosi wyspy. Kapitanom statków przyspiesza puls. Kochają to miejsce mewy i rybitwy, zakładając gniazda na piasku w Rezerwacie Przyrody Wyspy Zawadowskie.

 

  1. Piasek w butach

Poniżej mostu południowego Wisła ściele największe w mieście plaże. Wycina głębokie zatoki bobrowe w wierzbowych lasach. Rzeka wpływająca w gorset regulacyjny Warszawy zwęża się na tym odcinku czterokrotnie. Tu w latach 80 miała powstać zapora.

 

  1. Morysin

Dawny zwierzyniec Króla Sobieskiego, Lasek na Kępie, w XIX w. przekształcony przez Potockich w romantyczny park. Opuszczony przez gospodarzy po wojnie, zapomniany na ponad pół wieku, wyrósł na bezcenny rezerwat przyrody. Romantyczne budowle i pomnikowe drzewa tworzą aurę tajemnicy. Może spotkamy wydrę?

 

Mokotów

  1. Jeziorko Czerniakowskie

Podczas mroźnej zimy, 6000 lat temu Wisła uwalniając się z więzów zatoru lodowego, wyżłobiła w ciągu jednej nocy nowe łożysko dla nurtu. Choć później je porzuciła, pozostał niezwykły ślad w krajobrazie. Jest największym jeziorem w Warszawie, liczy prawie 2 km długości, 100 m szerokości, 6 m głębokości. Spacer ścieżką edukacyjną wokół Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

 

  1. Augustówka i Bateria X

Wyruszymy śladami dawnych starorzeczy i XIX w. rosyjskich fortyfikacji Twierdzy Warszawa na Wilanowskim Ostrowie, by odkryć miejsce gdzie smok Elektrociepłowni Siekierki wypija wodę z Wisły. Zanurzymy się lasach łęgowych w poszukiwaniu zatoki szczeżui olbrzymiej. Wspomnienie wsi przewozowej Augustówka, ostatni koń w Warszawie, głowiaste wierzby i stare sady za łachą wilanowską.

 

  1. Gruba Kaśka i Chudy Wojtek

Gdzie Chudy Wojtek myje nogi Grubej Kaśce, odkryjemy tajemniczą podziemną rzekę, przepływającą codziennie przez nasze domy. Historię poboru wody dla miasta, od XIII w. do dziś, ze szczególnym uwzględnieniem dzieła rodu Lindleyów poznawać będziemy spacerując po kamienistych plażach Siekierek.

 

Śródmieście

  1. Powiśle

Wielka powódź w 1884 zmieniła bieg Wisły na Czerniakowie i historię rzeki w Warszawie. Tu w XIX w. powstało Towarzystwo Żeglugi Parowej Hr. Andrzeja Zamojskiego. W dawnym klubie Syrena leży wielka kotwica z francuskiego liniowca. Z wody wynurzają się stare szyny pochylni stoczniowej. Saperzy, bram portu strzegący, opowiadają historię straceńczych desantów z września 44 roku. Twarz Krysi Krahelskiej patrzy na Warszawę smutnymi oczami z makiety pomnika syreny.

 

  1. Na Warszawski most

Warszawskie brzegi rzeki umacniane ręką ludzką od XIII wieku, zmieniają się nieustannie. Uliczkami Starego Miasta zejdziemy na Rybaki, by odnaleźć przyczółek pierwszego mostu w Warszawie, o którym fraszki pisał Jan Kochanowski. Zatrzymamy się tam gdzie kończył się kanał z filmu Andrzeja Wajdy. Spojrzymy na miejsce z którego 1 lutego 1944 r., dwaj młodzi chłopcy skoczyli z mostu Kierbedzia do Wisły. Poszukamy pali sterczących z nurtu rzeki po ostatnim drewnianym moście w Warszawie.

 

Żoliborz

  1. Cytadela

Od najstarszych czasów stała tu owiana złą sławą góra szubieniczna. Za Stanisława Augusta wyrosła dzielnica małych willi i pałacyków: Joli Bord – Piękny Brzeg. W XIX wieku na jej miejscu Rosjanie wznieśli Cytadelę Aleksandrowską. Kosztem 12 ton złota z kontrybucji, którą Warszawa zapłaciła za Noc Listopadową. Pięciobastionową twierdzę z 16 tysięczną załogą, wyposażyli w 555 armat skierowanych na Warszawę.

  1. Kępa Potocka

Nie park ani kanałek, ale brzegi wielkiej historycznej wyspy będą naszym celem. Żoliborska Wisła odsłania największe w Warszawie głazowiska polodowcowe. Ścieżka prowadzi ku małym wyspom i malowniczym odnogom rzeki. Zimorodki tutejsze są bardzo zadowolone, podobnie jak wydra. Powalone wiatrem i piorunem, lub zgięte lodów naporem drzewa i ogromne karpy korzeni tworzą bezpieczny raj dla zwierząt. Znajduje się tam szałasy Robinsonów.

Bielany

  1. Na Bielany

„Łodzią, dryńdą lub pieszo, warszawiacy na Bielany spieszą” Przez dolinę rzeki Rudawki, skarpę i Las Bielański, historyczną trasą pielgrzymek, by zobaczyć prastare dęby i pustelnie eremitów. Usłyszeć o zwycięskiej wojnie smoleńskiej, za którą dziękczynnym wotum króla Władysława IV była lokacja zakonu Kamedułów na Polkowskiej Górze. Od ich białych szat nazwę dzielnica wzięła.

 

  1. Do Młocin

Trekking przez Rezerwat Przyrody Las Bielański. Przeskakiwanie przez potok i łażenie po drzewach. Czasem przemknie sarna lub dzik. Pomiędzy konarami widać wieże bielańskiego klasztoru. Powalone mocarne dęby ostukują dzięcioły. Skarpą i jarem w dół nad Wisłę, na plażę, gdzie niegdyś parowe statki warszawiaków na zabawy woziły. Strugi i starorzecza z bobrowymi tamami. Czasem łoś zabłąkany skubie wierzbowe witki. Most Północny. Wzdłuż jęzorów łach, za czaplami do Młocin.

 

Wyprawa specjalna:

 

  1. Nocna Wisła

Wyprawa tropem bobra z latarkami lub pochodniami zaczyna się o zachodzie słońca. Widok Warszawy, malowniczo podświetlone mosty i blask miasta odbijający się w nurcie rzeki. Nocna pora to czas aktywności bobrów, wydr, dzików, lisów, sów i nietoperzy, które możemy usłyszeć lub spotkać na trasie. Wycieczki są emocjonujące i tworzą przestrzeń sprzyjającą integracji. Można zaprosić na nie rodziców i koniecznie trzeba zakończyć wspólnym ogniskiem.

Pochodnie, opcja do wyboru, 10 zł sztuka.

 

 

Wycieczki opracowane i prowadzone przez Przemka Paska pokazując unikatowe krajobrazy i perspektywy, otwierają uczestnikom oczy na rzekę i miasto. Opowiadając ciekawe historie, kształtują tożsamość młodych warszawiaków. Prowadząc w nadwiślańskiej dżungli są realnym wyzwaniem i przygodą. Dając czas i przestrzeń na zabawę i zespołowe działanie wspomagają integrację grupy. Przeżywane wspólnie przygody, uwalniają emocje, uruchamiają relacje, ułatwiając poznawanie i rozumienie świata. Spędzone nad Wisłą chwile budują więź z towarzyszami. Samodzielnie zdobywane doświadczanie uczy odpowiedzialnych zachowań nad wodą i w terenie. Gawędy i rozmowy z przewodnikiem przy ognisku inspirują, niosą wartości i pytania, na które niektórzy słuchacze będą szukali odpowiedzi przez całe życie. Nadwiślańskie wyprawy żyją w pamięci uczestników, wywołując chęć zobaczenia co jest dalej, za zakrętem rzeki.

 

 

Przemek Pasek
Fundacja Ja Wisła
tel.: 502 276 612
fundacja@jawisla.pl
www.jawisla.pl

31 grudnia 2022 r. o godzinie 20.00 spotykamy się na parkingu przy wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego. Pinezka do punktu startu wycieczki na googlemaps: 52.261633, 21.015706

Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy przyjść na start. Uczestnicy po dokonaniu opłaty, otrzymają pochodnie, po odprawie rozpalimy je i wyruszymy na spacer przez praskie chaszcze podziwiać widoki Warszawskich mostów kłaniajacych się Wiśle. Możliwe bliskie spotkania z bobrami, których ścieżkami będziemy podążać. Droga jest równie malownicza co terenowa, a miejscami z lekkim pazurkiem surviwalowym. Należy mieć dobre turystyczne buty na błotko ;-) i strój wyprawowy. Obowiązkowo latarki, najlepiej czołówki. Droga liczy 7 km. Przed północą dotrzemy na plażę Nimfa w pobliżu Mostu Łazienkowskiego na Saskiej Kępie. Pinezka do punktu zakończenia wycieczki na googlemaps: 52.228199, 21.049620

Nad Wisłą będzie można rozpalić ognisko, upiec przyniesione ze sobą jedzonko. Polecam ciepłą herbatkę w termosie. Scyzoryki, kubki metalowe i wszelkie śpiące na dnie szafy akcesoria wyprawowe. A o północy będziemy podziwiać panoramę sztucznych ogni nad Warszawą. Bardzo polecam karimaty do odpoczynku na plaży. Proszę o nieużywanie petard i confetti. Gorąco odradzam chodzenie po lodzie i kąpanie się w Wiśle. Dla mnie największą nagrodą za 17 lat organizacji tych spacerów jest niezwykłe zjawisko, które obserwuję co roku, w Nowy Rok gdy przyjeżdżam posprzątać, w zasadzie nie ma co sprzątać :-) Dziękuję za to że są w Warszwie tacy fajni Ludzie.

 

Opłata za wycieczkę:

 

10 zł - jedna pochodnia (polecam 2-3 sztuki na trasę, ale można też wziąć 1 szt. lub nie brać wcale)

20 zł - bilet ulgowy (dzieci i młodzież do 18 rż, seniorzy)

30 zł - bilet normalny

 

Bardzo proszę o przygotowanie równej kwoty, bez konieczności wydawania reszty, co bardzo ułatwi mi organizację. Osoby biorące 2 lub 3 pochodnie, powinny mieć ze sobą sznurek lub tasiemkę umożliwiającą przywiązania zapasowych pochodni do plecaka.

 

Przemek Pasek

Ja Wisła

502 276 612

Sobota, 10 grudnia, w godzinach: 15.00 – 18.00

Nocna Wisła – spacer z latarkami i ognisko na dzikiej plaży.

Spotykamy się w Wilanowie przy ul. Zaściankowej, na Wale Zawadowskim. Pinezka do googlemaps: 52.171069, 21.122463

Wyprawa na plażę i w dżunglę lasu łęgowego. Odwiedzimy też bobra w żeremiu, żeby sprawdzić ile przygotował gałązek wierzbowych do gryzienia na zimę.  Polecamy ubranie i buty wodoodporne. W czasie wycieczki palimy ognisko. Należy wziąć prowiant do upieczenia i ciepłe picie. Przydają się karimaty do odpoczywania. Trasa liczy około 3 km. Zakończenie około 18.00 w punkcie startu. Latarki obowiązkowe. Koszt wycieczki: 20 zł/osoba powyżej 3 lat.

 

Niedziela, 11 grudnia, w godzinach: 11.00 – 15.00

Mała Wisła - wyprawa dla rodzin z dziećmi terenowymi

Spotykamy się w Wilanowie przy ul. Zaściankowej, na Wale Zawadowskim. Pinezka do googlemaps: 52.171069, 21.122463

Pójdziemy poszukać bobrowych zjeżdżalni i białych ogryzionych z łyka gałązek. Obserwować kormorany , mewy i tracze bielaczki. W czasie wyprawy palimy ognisko. Należy wziąć prowiant do upieczenia i picie. Przydają się kocyki lub karimaty do odpoczywania i zapasowe buty i ciuchy. Trasa liczy około 3 km. Zakończenie około 15.00 w punkcie startu. Koszt wycieczki: 20 zł/osoba powyżej 3 lat.

 

Informacje i rezerwacje: 502 276 612, fundacja@jawisla.pl

Gdyby padał deszcz, wycieczki nie odbędą się.

 

Przemek Pasek
Ja Wisła
502 276 612

Sobota, 3 grudnia, w godzinach: 15.00 – 19.00

Nocna Wisła – spacer z latarkami i ognisko nad rozlewiskiem

Spotykamy się w Wilanowie przy ul. Vogla, na polnej drodze za żółtym szlabanem nad Stawem Wilanowskim. Pinezka do googlemaps: 52.161251, 21.093324

Wyprawa wzdłuż starorzeczy wiślanych, wśród prastarych wierzb i topól. Możliwe spotkanie z dzikami w dawnym zwierzyńcu króla Jana III Sobieskiego! Polecamy ubranie i buty wodoodporne. W czasie wycieczki palimy ognisko. Należy wziąć prowiant do upieczenia i ciepłe picie. Przydają się karimaty do odpoczywania. Trasa liczy około 5 km. Zakończenie około 19.00 w punkcie startu. Latarki obowiązkowe. Koszt wycieczki: 20 zł/osoba powyżej 3 lat.

 
Niedziela, 4 grudnia, w godzinach: 11.00 – 15.00

Mała Wisła - wyprawa dla rodzin z dziećmi terenowymi

Spotykamy się w Wilanowie przy ul. Vogla, na polnej drodze za żółtym szlabanem nad Stawem Wilanowskim. Pinezka do googlemaps: 52.161251, 21.093324

Pójdziemy tropem łaskawej wydry imieniem Robak, którą mój przodek, Jan Chryzostom Pasek, darował królowi Sobieskiemu. W czasie wyprawy palimy ognisko. Należy wziąć prowiant do upieczenia i picie. Przydają się kocyki lub karimaty do odpoczywania i zapasowe buty i ciuchy. Trasa liczy około 5 km. Zakończenie około 15.00 w punkcie startu. Koszt wycieczki: 20 zł/osoba powyżej 3 lat.

 
Informacje i rezerwacje: 502 276 612, fundacja@jawisla.pl

Gdyby padało, wycieczki nie odbędą się.

 
Przemek Pasek
Ja Wisła
502 276 612

Fundacja Ja Wisła zaprasza w sobotę i niedzielę: 19 i 20 listopada na bezpłatne wyprawy nadwiślańskie dla dzieci i dorosłych:

 

Dzika Wisła - wyprawa na Zakole Wawerskie

sobota 19 listopada w godzinach: 11.00 – 15.00

Spotykamy się na samym końcu ul. Spadowej, pinezka do googlemaps: 52.227760, 21.127790

Przy przewróconej tablicy Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Zakole Wawerskie Nurkujemy w bobrowych jeziorkach, taplamy się z dzikami i toniemy w turzycoiwiskach. Polecamy ubranie i buty wodoodporne najlepiej K A L O S Z E ! W czasie wycieczki palimy ognisko, poza ZPK ? Należy wziąć prowiant do upieczenia i picie. Przydają się lornetki i karimaty do odpoczywania. Trasa liczy około 10 km. Zakończenie około 15.00 w punkcie startu.

 

Nocna Wisła – spacer z latarkami i ognisko przy smoczej wierzbie

sobota, 19 listopada w godzinach: 16.00 – 20.00

Spotykamy się na samym końcu ul. Spadowej, pinezka do googlemaps: 52.227760, 21.127790

Przy przewróconej tablicy Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Zakole Wawerskie

Zakończenie około 20.00 w punkcie startu. O zmierzchu bobry tamują kanał, który ludzie w dzień oczyszczają. Obowiązkowo latraki i kalosze! W czasie wycieczki palimy ognisko. Należy wziąć prowiant do upieczenia i picie. Przydają się karimaty do odpoczywania. Trasa liczy około 4 km.

 

Czysta Wisła – mini wycieczka sprzątająca, dla rodzin z dziećmi terenowymi

niedziela, 20 listopada, w godzinach: 11.00 – 15.00

Spotykamy się na samym końcu ul. Spadowej, pinezka do googlemaps: 52.227760, 21.127790

Przy przewróconej tablicy Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Zakole Wawerskie

Trasa liczy około 2 km. Grasujemy na łąkach, w szuwarach i starych sadach. Zbieranie śmieci podczas wycieczki przez dorosłych, to dobry przykład dla dzieci. Zakończenie około 15.00 w punkcie startu. Palimy ognisko w bazie. Należy wziąć prowiant do upieczenia i picie. Przydają się kocyki lub karimaty do odpoczywania i zapasowe buty i ciuchy.

 

Wyprawy te są realizowane w ramach projektu pt.: Chodź nad Wisłę, przy wsparciu miasta stołecznego Warszawy, dzięki czemu są bezpłatne dla uczestników. Informacje i rezerwacje: 502 276 612, fundacja@jawisla.pl

 

Przemek Pasek
Ja Wisła
502 276 612