- Raport z działań w ramach monitoringu
Mapa zagrożeń:
- Dolina Środkowej Wisły PLB 140004 - część północna.
- Dolina Środkowej Wisły PLB 140004 - część Warszawska.
- Dolina Środkowej Wisły PLB 140004 - część południowa.
- Małopolski Przełom Wisły PLB 140006.
1 stycznia 2009 roku Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Fundacji UPS rozpoczęła projekt monitoringu, interwencji i kampanii społecznej na rzecz ochrony obszaru Natura 2000:
- Dolina Środkowej Wisły PLB 140004
- Małopolski Przełom Wisły PLB 140006.
Projekt realizowany jest na odcinku wzdłuż Wisły od Płocka do Annopola, na obszarze 43 gmin, miasta Płocka i dziewięciu nadwiślańskich dzielnic miasta Warszawy.
Celem działań jest:
- zdefiniowanie zagrożeń dla obszarów naturowych,
- zlokalizowanie tych zagrożeń,
- podjęcie działań interwencyjnych,
- monitorowanie działań podejmowanych przez urzędy odpowiedzialne za przestrzeganie prawa dotyczące obszaru Natura 2000 PLB 140004 i PLB 140006.
Realizacja projektu odbywa się poprzez monitorowanie terenu o łącznej powierzchni ok. 35.000 ha na obszarze województw: mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, przez patrole, poruszające się samochodem terenowym, łodzią, rowerem lub pieszo. W celu podniesienia skuteczności działania na rzecz obszarów naturowych, uruchomiliśmy telefon pogotowia ekologicznego 502 276 612() na który można zgłaszać przypadki zagrożeń, jak również otrzymać informacje jak postępować gdy jest się świadkiem łamania prawa w obszarze Natura 2000. Wyniki monitoringu, będą na bieżąco obrazowane na mapie właściwego obszaru Natura 2000 zamieszczonej na stronie www.jawisla.pl
W ramach prowadzonego monitoringu oraz otrzymanych zgłoszeń telefonicznych Fundacja podejmuje interwencje zmierzające do likwidacji zagrożeń lub minimalizacji ich skutków. W pierwszym rzędzie wymienić tu należy powiadamianie i mobilizowanie do działania instytucji odpowiedzialnych za dany teren (policja, straż miejska, straż pożarna, prokuratura, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, inspektorzy ochrony środowiska, samorządy – w szczególności wydziały ochrony środowiska).
W najważniejszych sprawach będziemy przystępować w charakterze strony do wszczętych postępowań.
O przypadkach łamania prawa będziemy informować lokalne i ogólnopolskie środki masowego przekazu. Mamy nadzieję że realizacja projektu przyniesie wypracowanie skutecznych metod ochrony obszaru Natura 2000.
Telefon pogotowia ekologicznego: 502 276 612 ,
czynny codziennie od 9 do 18
Koordynator projektu: Przemysław Pasek