Fundacja Ja Wisła zaprasza na akcję wylewania wody z Dworca Wodnego, zabytkowej XIX wiecznej barki.


Spotykamy się w sobotę 20 grudnia o godzinie 10 przy wejściu do Portu Handlowego na Pradze (od ul. Zamoyskiego). Należy przyjść w kaloszach, z latarką i wiaderkiem. Obowiązkowo waciak stoczniowca, gorąca herbata i kanapki. Praca jest trudna (ciemno pod pokładem i woda zimna), ale za to można na własne oczy zobaczyć unikalny XIX wieczny Dworzec Wodny dla pasażerów statków parowych. 

W ubiegłym tygodniu nasi wspaniali strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5 Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego wypompowali z Dworca większość wody. Udało się nam dzięki temu załatać dużą dziurę w dnie. Dwie z czterech sekcji kadłuba są szczelne. Niestety w dwóch są jeszcze wymagające załatania przecieki. 

W poniedziałek oględzin stanu Dworca dokonają fachowcy z Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Warszawie. Jest to najbardziej profesjonalna firma w Warszawie dysponująca pochylnią remontową i specjalistami będącymi w stanie wyremontować Dworzec Wodny. Aby Dworzec mógł zostać przeholowany na stocznię musimy choćby prowizorycznie uszczelnić skorodowany kadłub. Potrzebujemy pomocy. Najbardziej potrzebny jest beton, który wiąże pod wodą. 

Celem Fundacji Ja Wisła jest przywrócenie Dworca Wodnego Ludziom, Żegludze i Wiśle. Jesteśmy otwarci na wszelkie uczciwe propozycje współpracy w tym wielkim dziele. Chcemy by Dworzec Wodny powrócił pod Zamek Królewski w Warszawie i służył jako centrum edukacji i informacji o Wiśle, oraz żeby dalej pełnił funkcję przystani dla statków. 

Historia jego jest skomplikowana. W XIX wieku Stocznia Czerniakowska zbudowała dwa takie same Dworce Wodne: jeden dla Warszawy i drugi dla Płocka. Do dziś zachował się nr 2 Płock. Płocczanie widzą Dworzec u siebie. Może jest to dobry pretekst żeby odbudować połączenie Wisłą pomiędzy naszymi miastami? Sprawę traktujemy jako otwartą. Wierzymy w to że Wisła łączy ludzi. Działamy po to by Wisła była dla ludzi. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy w to wierzą. 

Przemek Pasek/Fundacja Ja Wisła/ 502 276 612/ 

Zapraszamy do galerii zdjęć z ostatniej akcji na Dworcu.