Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jesienią 2008 zbudowała Krypę w Basonii.


Co to jest Krypa?
    Krypa to drewniany prom o długości jedenastu metrów i szerokości trzech metrów.
A dlaczego w Basonii?
    Ponieważ Basonia jest sławna z tego, że jej mieszkańcy najlepiej umieli budować Krypy.
A po co im były Krypy?
    Przewozili nimi krowy i wozy przez Wisłę na kępę. Dziś krów już nie mają, a ostatnią Krypę zabrała Wisła piętnaście lat temu. Na szczęście żyją jeszcze w Basonii majstrowie co Krypy budować potrafią. Od połowy paździenika 2008 nad Wisłą, od świtu do zmierzchu słychać, szur piły, stukot młotów i dziabanie siekierami. To Leopold Greber l. 56, Eugeniusz Kłudka l. 75, Edward Kłudka l. 71 i Bogdan Paluch l. 81 budują dużą Krypę nad Wisłą. Pierwsza od piętnastu lat Krypa wzbudza zdziwienie mieszkańców.
Po co Ja Wisła zbudowała Krypę?
    Po to by nie zginęła wiekowa mądrość i wysoka kultura ludowych szkutników z Basonii. Wierzymy w renesans drewnianego szkutnictwa wiślanego i z woli naszej odradza się ono w Basonii.


Krypa z Basonii pływać będzie Wisłą z gór do morza w projektach edukacyjnych fundacji i sławić imię małej wsi w której mieszkają wielcy ludzie. 

Zapraszamy do zobaczenia specjalnej fotorelacji Rafała Łapińskiego z budowy Krypy


Fachowy opis budowy drewnianej krypy - galara, w Basonii, opisał kmdr por.rez. mgr Adama W. Reszkę na łamach portalu "ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA wczoraj, dziś , jutro w Polsce i Europie". Zapraszamy do lektury.