Fundacja Ja Wisła zaprasza na budowanie tratewek dla młodych kaczek. Spotykamy się w sobotę 22 marca o godzinie 11 nad Kanałem Piaseczyńskim od strony ul. Czerniakowskiej. Należy uzbroić się w nożyczki. Można zabrać dzieci, jeśli są na wyposażeniu. Dzieci dobrze jest uzbroić w kolorową kredę do rysowania życzeń dla pisklaczków na asfalcie. W planie pływanie pontonem po kanale Piaseczyńskim. Można przyprowadzić własny ponton.

Ściąga dla tych co w zeszłym roku , ani dwa, ani trzy lata temu nie byli na tratewkach, a chcieli by być:

 

  - Jaki to kanał, co ściany ma z betonu? Kanał Piaseczyński. 
  - Gdzie znajduje się Kanał Piaseczyński? W Warszawie. Ciągnie się od stóp Zamku Ujazdowskiego do drogi Czerniakowskiej. 
  - Czy nad kanałem trzymają się ptaki? Tak, całkiem sporo: kaczki krzyżówki, mandarynki, łyski, mewy, czasem tracze nurogęsi i niekiedy nawet czaple siwe zalatują z Wisły. 
  - Czy nad kanałem są jakieś bezpieczne schronienia dla ptaków? Niestety nie ma prawie wcale. Włóczą się tam za to za to lisy, koty, psy. Szczury i siwe wrony czyhają na pisklęta. 
  - Czy młode nielatajace ptaki wodne mogą łatwo wychodzić z kanału na ląd? Niestety nie, kanał ma kilkaset metrów długości i większość brzegów jest stromo zabetonowanych tak, że ptaki nie dają rady po nich wyjść na ląd 
  - To okropne, czy możemy coś zrobić dla małych kaczek? Tratewki! 
  - Tratewki??? Tratewki to pływające wyspy z wikliny, gdzie śpią małe kaczki, co jeszcze latać nie umieją. Tratewki chronią przed drapieżnikami i zapewniają komfortowy sen i schronienie na czas gwałtownego deszczu. 
  - Jak się buduje tratewki i czy to jest trudne? Praca jest dziecinnie łatwa. Znany z rajdów rowerowych Pan Witek z fundacji Ja Wisła przywozi suchą wiklinę z nad Wisły. Wiklinę siekierką na kawałki tniemy, snopki robimy i wiążemy je sznurkiem konopnym. Kilka snopków związanych to już tratwa wyśmienita. To w zasadzie zabawa, ale bardzo pożyteczna. 
  - Czy można pomóc fundacji Ja Wisła budować tratewki? Tak, każdy, kto chce może przyjść i pomóc. Szczególnie mile widziane są dzieci. Można zbudować własną tratewkę i później obserwować jak małe kaczki na niej wypoczywają. A jak się będzie miało szczęście to może kurka wodna uwije na tratewce gniazdko i zniesie jajeczka. 
  - To kiedy i gdzie się spotykamy? W najbliższą sobotę 22 marca, od godziny 11 rano do 16, nad kanałem Piaseczyńskim od strony ulicy Czerniakowskiej będziemy budować tratewki. 
  - Co trzeba wziąć ze sobą i jak się ubrać? Przydadzą się nożyczki do cięcia sznurka i aparat fotograficzny. Można wziąć kanapki, karimatę i herbatę. Warto założyć ubranie sportowe i wziąć coś od deszczu. A dla dzieci kolorową kredę do rysowania pisanek na asfalcie. 
  - Czy w tym roku będzie można popływać pontonem, tak jak w zeszłym? Tak, z pontonu będziemy zakotwiczać tratewki i będzie można popływać. Kto chce pływać powinien na wszelki wypadek zabrać zapasowe ubranie i ręcznik ;) 
  - Czy można tratewki zrobić samemu na innych stawach? Można a nawet trzeba.