Fundacja Ja Wisła zaprasza w Wielką Sobotę, tj. 11 kwietnia do wspólnego budowania tratewek dla młodych kaczek. Pływające wyspy są doskonałym schronieniem dla pisklaków gdyż chronią je przed drapieżnikami, a także zmiennymi warunkami pogodowymi.


Tratewki zbudujemy z palet drewnianych, do których od spodu umocujemy plastikowe butelki, w celu polepszenia pływalności. Na wierzchu ułożymy snopki z wikliny, tak by małe kaczki czuły się komfortowo w swoich domkach. I co więcej? Trzeba przyjść z całą rodziną, zbudować tratewkę i po kilku tygodniach obserwować jak młode uczą się latać. Radość podwójna - życie dla ptaków i przyjemność obcowania z przyrodą w zabetonowanym mieście.


się o godzinie 11 nad Kanałem Piaseczyńskim od strony ulicy Czerniakowskiej. Można przynieść własny ponton, by popływać po kanale i przy okazji zakotwiczyć tratewki. Przydadzą się też butelki plastikowe, nożyczki, dla dzieci kolorowa kreda, a po ciężkiej pracy, dla odpoczynku, karimata oraz dobre kanapki i herbata. 

Kanał Piaseczyński znajduje się w Warszawie, ciągnie się od stóp Zamku Ujazdowskiego do drogi Czerniakowskiej. Jako spory miejski zbiornik wodny, przyciąga liczne ptaki m.in.: kaczki krzyżówki, mandarynki, łyski, mewy, czasem tracze nurogęsi i niekiedy nawet czaple siwe zalatują z Wisły. 

Niestety nad kanałem brakuje miejsc, gdzie ptaki mogą się schronić. Przed czym? Włóczą się tam lisy, koty, psy, a szczury i siwe wrony czyhają na pisklęta. Kanał ma kilkaset metrów długości i większość brzegów jest stromo zabetonowanych tak, że ptaki nie dają rady po nich wyjść na ląd. 
Dlatego budujemy tratewki. 

Tratewki to pływające wyspy z wikliny, gdzie śpią małe kaczki, co jeszcze latać nie umieją. Tratewki chronią przed drapieżnikami i zapewniają komfortowy sen i schronienie na czas gwałtownego deszczu.