Fundacja Ja Wisła, sezon nadrzecznych rajdów rowerowych w 2007 r., rozpoczyna wypadem śmiałym wzdłuż rzeki na W., co Puszczę Kampinoską od północy opływa.


Zbiórka w sobotę14 kwietnia9.45 rano, na dworcu PKP Gdańskim, (pociąg o 10.03 odjeżdża) z biletem do Nowego Dworu Mazowieckiego i na rower też, (Bilety 6 zeta + 3 na rower, -pociągi pod renomowanym nadzorem.) 

Trasa ok. 30 km: Nowy Dwór Maz. - Secymin, (przez Kazuń, Sady, Grochale, Nową Wieś Przy Drodze, Gniewniewice, Wilków) w terenie trudnym biegnie, wzdłuż czterech rzecznych rezerwatów przyrody: Kęp Kazuńskich, Ruskiej Kępy, Zakola Zakroczymskiego i Wiklin Wiślanych. Kraina wierzb głowiastych, pestka Mazowsza sama. Gniazd bocianich i zabytkowych drewnianych domów szlakiem podążać będziemy, żurawi nasłuchując z Puszczy. Szutrowymi drogami lub ścieżkami trasa nad rzeką prowadzi, wśród kęp płynącą labiryntów. Cmentarze odwiedzimy ludzi, co z dalekiej Holandii przed wiekami przybyli nad Wisłę. Nieczynna przeprawa po drodze i legenda promu na dnie. 
Meta na trepie (pagórku po domu osadników) za Zborem w Secyminie Nowym, Niemieckim zwanym dawniej, skąd bus nas zabierze do domu około 18 godziny. A jeśli pogoda pozwoli ognisko jeszcze zmajstrujemy małe w miejscu malowniczym mocno. 

Kryterium Wisły jest rowerowym rajdem turystycznym, który przyrodę i kulturę rzeki poznać się stara. Organizuje go Fundacja Ja Wisła od lat czterech. Pierwszy raz 19 sierpnia 2004 r. w rocznicę zakupienia barki Herbatnik za 1 zł. Od roku Kryterium Wisły wspiera Zarząd Województwa Mazowieckiego

Uczestnictwo bezpłatne całkiem, lecz trzeba zapisać się telefonicznie pod numerem: 504 426 481, abyśmy transport powrotny wszystkim zapewnić mogli bezpieczny. Należy rower mieć sprawny i ubezpieczenie od NW we własnym zakresie. Fundacja zapewnia serwis rowerów w przypadku awarii na trasie i dziurę w nodze załata. 

Z dzieckiem można pojechać małym nawet, na Kryterium fajny początek, by Rezerwat Ruskiej Kępy z bliska zobaczyć, po czym Gdańskim Mostem Twierdzę zdobywszy Napoleońską, z Modlina pociągiem powrócić do łorsoł (ok. 10 km). 

Pierwsze Kryterium Wisły wiosny nie czyni, ale trzynaste, jak najbardziej.

 

Fundacja Ja Wisła zaprasza na dwudniowy rowerowy rajd Kryterium Wisły - ZDOBYĆ TWIERDZĘ MODLIN  (22,23 sierpnia).

Fundacja Ja Wisła zaprasza na dwudniowy nadwiślański  rajd rowerowy z noclegiem pod namiotami (własnymi) na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

Sobota 8  sierpnia: Zbiórka o godz. 9 w Porcie Czerniakowskim przy barce Herbatnik
Trasa ok. 45 km: Jedziemy lewym brzegiem Wisły: Warszawa (Port Czerniakowski ) - Kępa Zawadowska, Kępa Oborska, Ciszyca, Gassy, Góra Kalwaria, Kępa Radwankowska, Czersk Zamek, zakończenie ok. godz. 20

Z okazji pierwszego dnia darmowego przewożenie bajków przez PKP, w krainę kaczeńców nad Pilicą, i sadów kwitnących na wiślanych skarpach, XIV Kryterium wyruszy. W najbliższą sobotę, 28 kwietnia, zbiórka o godz. 9.30 na PKP Śródmieście, z biletem wycieczkowym do Warki za 8,5 zł. (Odjazd żelaznego konia o 9.50!)

Trasa: prawym brzegiem Pilicy i lewym Wisły wiedzie, z Warki do Góry Kalwarii, i w zależności od meandrów nad Pilicą i erozji brzegu Wisły liczy 30 - 40 km. Po drodze: Warka, Boguszków, Rozniszew, Zagroby, Pisiorka, Wodanówka, Losek, Przylotek, Strachoty, Pólko, Kępa, Podgórzyce, Potycz, Podosowa, Podgóra, Królewski Las, Borki, Brzumin, Kępa Radwankowska, Czersk, Góra Kalwaria. 
Łąki zalewowe i starorzecza liczne, przeszkód wodnych spodziewać się należy, pijawka w nogę atakuje głodna, więc ręcznik w sakwie i bandaż. Ujście Pilicy stare, wałem przecięte w poprzek, wśród łach i kęp nieskończonych. Na terenie tym Wiślany Park Krajobrazowy miał powstać staraniem WWF-u. Niestety prawo nad Wisłą (od 2000 r) na Parku powstanie wymaga zgody wszystkich gmin zainteresowanych, więc Park nie powstanie, dopóki złe prawo obowiązywać będzie. Zwiedzić można za to okazałe betonowe elementy zabudowy hydrotechnicznej koryta Wisły w Lesie Królewskim. Liczne wysypiska śmieci przez okolicznych rol!ników nad Wisłę zwożone i pnie po drzewach wyciętych nad rzeką.
Uprasza się o nie nadużywanie pobytu w Warce i pozostawienie sił na drogę trudną. Na koniec, jak czas pozwoli, ognisko na Kępie Radwankowskiej (przeprawa wodna trudna z elementami militarnymi) z ruinami zamku w tle. 
Powrót ok. 20 z Góry Kalwarii PKS-em na Metro Wilanowska, rowery jadą z Witkiem.

Wjazd wolny, dzięki wsparciu Kryterium Wisły przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, ale trzeba koniecznie zarejestrować się telefonicznie pod nr:504 426 481, abyśmy mogli powrót rowerom zabezpieczyć.

W wypadku awarii po drodze, Janusz naprawia rowery jeśli się do naprawy nadają, jeśli nie Witek resztki na złom zawozi. Można pojechać z dzieckiem na Kryterium początek do Warki, i po kilku kilometrach nad Pilicą zostać, nogi moczyć do wieczora, albo zamieszkać w namiocie.

PS: Można się dosiąść do pociągu na innej stacji, np. na Wschodniej zająć miejscówki, lub na Zachodniej z 6 peronu dołączyć.

 

Stacja/przystanek    przyj.  odj.
Warszawa Wschodnia        09:41
Warszawa Stadion    09:43  09:43
Warszawa Powiśle    09:46  09:46
Warszawa Śródm. (PKP)  09:49  09:50
Warszawa Ochota     09:51  09:52
Warszawa Zachodnia   09:56  09:58  
Warszawa Rakowiec    10:04  10:04  
Warszawa Służewiec   10:07  10:08  
Warszawa Okęcie     10:10  10:10  
Warszawa Dawidy     10:14  10:15  
Warszawa Jeziorki    10:18  10:18  
Nowa Iwiczna      10:21  10:21  
Piaseczno        10:25  10:26  
Zalesie Górne      10:30  10:31  
Ustanówek        10:34  10:35  
Czachówek Górny     10:39  10:39  
Czachówek Płd.     10:41  10:42  
Sułkowice        10:46  10:46  
Chynów         10:50  10:50  
Krężel         10:55  10:55  
Michalczew       11:00  11:00  
Gośniewice       11:04  11:05  
Warka          11:10

Sobota, 19 maja, godz. 8.30 rano! Rajd rowerowy, terenowy i nadwiślański mocno, północno- zachodnim grzbietem otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego prowadzi.

Zbiórka o 8.30 rano, (godzina ósma minut trzydzieści !) przed Dworcem Gdańskim PKP. Pakujemy rowery do ciężarówy, a sami o godz. 8.50 odjeżdżamy PKS-em do Secymina. Trasa wiedzie z Secymina przez Gorzewnicę, Kromnów, Śladów i Kamion do Wyszogrodu, kilometrów niewiele ponad 20 liczy, lecz teren rzeczny wielce i przeprawa wodna w planie, a po deszczach błoto być może straszliwe i meszek wygłodniałych roje. Szlakiem zapomnianej kultury mennonitów i dzikiej przyrody rzeki. Spod starego Zboru w Secyminie, wzdłuż Kępy Kotońskiej, Śladowskiej, Wyszogrodzkiej i Januszewskiej, z rzadka uczęszczana przez cyklistów dróżka prowadzić nas będzie. Odpoczniemy w Śladowie, w miejscu przeprawy wojsk Jagiełły przez Wisłę po łyżwowym moście w 1410 r. Dąb tam rośnie taki, który gdyby przemówił, opowiedziałby najlepiej wydarzenia z przed wieków sześciu. Kępy to wielkie wyspy wiślane. W dawnych czasach wsie na nich były, przez kolonistów z dalekiej Holandii zamieszkiwane. Dziś lasem porosłe łęgowym, domem są zwierza dzikiego, a łachy piaszczyste, ptactwa rzecznego matecznikiem. XV Kryterium prowadzi terenem Wiślańsko-Narwiański Park Krajobrazowy przypominającym do złudzenia. Wiślańsko-Narwiański Park Krajobrazowy powołania doczekać się nie może od lat piętnastu, bo ryby w Wiśle głosu nie mają niestety. Zanim padnie Topola Kromnowska łupem drewna kominkowego handlarzy, zanim działki podzielą rozłogi pól nadwislańskich, dostęp do rzeki grodząc, zobaczmy królestwo przyrody, jakim jest jeszcze i ślady mądrości ludzi, co z rzeką żyć umieli w zgodzie. Starym drewnianym mostem przez Bzurę i nowym przez Wisłę przeprawimy się, klify słynne Wyszogrodzkie, i wąwozy, śmieciami zasypane zwiedzać. Powrót PKS-em z Wyszogrodu ok. 17. (należy zabezpieczyć 20 zł na bilety PKS-owe).

Uczestnictwo w Kryterium Wisły, jest bezpłatne, wymaga jednak telefonicznego (504 426 481) zapisania się. Osobom zapisanym zapewniamy bezpłatny transport rowerów w obie strony i serwis drobnych awarii na trasie. Na rajd przybywamy trzeźwi i wypoczęci i ubezpieczeni od NW na wszelki wypadek.

Projekt Kryterium Wisły wspiera Samorząd Województwa Mazowieckiego.