Fundacja Ja Wisła, sezon nadrzecznych rajdów rowerowych w 2007 r., rozpoczyna wypadem śmiałym wzdłuż rzeki na W., co Puszczę Kampinoską od północy opływa.


Zbiórka w sobotę14 kwietnia9.45 rano, na dworcu PKP Gdańskim, (pociąg o 10.03 odjeżdża) z biletem do Nowego Dworu Mazowieckiego i na rower też, (Bilety 6 zeta + 3 na rower, -pociągi pod renomowanym nadzorem.) 

Trasa ok. 30 km: Nowy Dwór Maz. - Secymin, (przez Kazuń, Sady, Grochale, Nową Wieś Przy Drodze, Gniewniewice, Wilków) w terenie trudnym biegnie, wzdłuż czterech rzecznych rezerwatów przyrody: Kęp Kazuńskich, Ruskiej Kępy, Zakola Zakroczymskiego i Wiklin Wiślanych. Kraina wierzb głowiastych, pestka Mazowsza sama. Gniazd bocianich i zabytkowych drewnianych domów szlakiem podążać będziemy, żurawi nasłuchując z Puszczy. Szutrowymi drogami lub ścieżkami trasa nad rzeką prowadzi, wśród kęp płynącą labiryntów. Cmentarze odwiedzimy ludzi, co z dalekiej Holandii przed wiekami przybyli nad Wisłę. Nieczynna przeprawa po drodze i legenda promu na dnie. 
Meta na trepie (pagórku po domu osadników) za Zborem w Secyminie Nowym, Niemieckim zwanym dawniej, skąd bus nas zabierze do domu około 18 godziny. A jeśli pogoda pozwoli ognisko jeszcze zmajstrujemy małe w miejscu malowniczym mocno. 

Kryterium Wisły jest rowerowym rajdem turystycznym, który przyrodę i kulturę rzeki poznać się stara. Organizuje go Fundacja Ja Wisła od lat czterech. Pierwszy raz 19 sierpnia 2004 r. w rocznicę zakupienia barki Herbatnik za 1 zł. Od roku Kryterium Wisły wspiera Zarząd Województwa Mazowieckiego

Uczestnictwo bezpłatne całkiem, lecz trzeba zapisać się telefonicznie pod numerem: 504 426 481, abyśmy transport powrotny wszystkim zapewnić mogli bezpieczny. Należy rower mieć sprawny i ubezpieczenie od NW we własnym zakresie. Fundacja zapewnia serwis rowerów w przypadku awarii na trasie i dziurę w nodze załata. 

Z dzieckiem można pojechać małym nawet, na Kryterium fajny początek, by Rezerwat Ruskiej Kępy z bliska zobaczyć, po czym Gdańskim Mostem Twierdzę zdobywszy Napoleońską, z Modlina pociągiem powrócić do łorsoł (ok. 10 km). 

Pierwsze Kryterium Wisły wiosny nie czyni, ale trzynaste, jak najbardziej.