Fundacja Ja Wisła zaprasza na dwudniowy rowerowy rajd Kryterium Wisły - ZDOBYĆ TWIERDZĘ MODLIN  (22,23 sierpnia).


Sobota, 22 sierpnia spotykamy się o godz. 10 na barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim.
Jedziemy  lewym brzegiem Wisły do Burakowa, gdzie przeprawiwszy się przez rzekę promem, dalej wałem wiślanym, przez Tarchomin, Jabłonnę (przejeżdżamy pod bramą triumfalną Księcia Józefa Poniatowskiego),  Rajszew (pogramy w golfa)  Skierdy, Suchocin i Bożą Wolę do Modlina dotrzemy. Trasa liczy ponad 40 km, w całości w obszarze NATURA 2000, na terenie  rezerwatów  przyrody: Ławice Kiełpińskie, Kępy Kazuńskie.  Orły bieliki i czaple białe gratis. W Nowym Dworze Mazowieckim obejrzymy 44 000 ton toksycznych  popiołów wysypanych nad Wisłę przez pana Mroczkowskiego. (według Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalnej Rady Ochrony Środowiska,  nic się przyrodzie złego nie stało ;)  Widła trzech rzek niedostępnym są rejonem dla turysty. Najdłuższe koszary w Europie pajęczyna zarasta, armaty  niepokonanych armii już dawno na złomie, a lwy cesarskie strzegą prywatnego obejścia. Miejsce na nocleg zdobędziemy szturmem w ośrodku Silurus przy rozbieranym właśnie moście kolejowym. Uwaga na atakujące znienacka pojazdy militarne!

 

Niedziela, 23 sierpnia, wyruszamy o godz. 10 z pod Bramy Ostrołęckiej.
Przy pomniku narciarza przemykamy się mostem Wiślanym i opłotkami twierdzy Kazuń. W największej niegdyś parafii Mennonitów, zbór stary i cmentarz osadników holenderskich zwiedzimy.  Święta ziemia nadwiślańska kryje kości pobożnych Menonitów, którzy trzysta lat temu przybywszy tu z Gdańska, bagna nadrzeczne w krainę  sera edamskiego zamienili. Niezłomni Olendrzy wałów przeciwpowodziowych nie budowali, żyć potrafili nad rzeką w domach na terpach (pagórkach ręcznie sypanych), ciesząc się że rzeka użyźnia ich pola madą. Dziś nagrobki sprofanowane i cmentarz zaniedbany, na ostatniej ocalałej tablicy z granitu napis ten się czyta : WIEM ŻE ZBAWICIEL MÓJ ŻYJE. Ścieżka wieść nas będzie dzika przez łąki i lasy łęgowe nad rzeką, łosia i jelenia krainę. Czosnów, Cząstków, Łomna, Pieńków, Dziekanów Polski, Kępa Kiełpińska naszym łupem padną. Na rzece niekończące się archipelagi wysp i ławic piaszczystych, siedliska rybitw i sieweczek malutkich. Ptaki te w Europie głównie w Internecie występujące, u nas żyją dobrze. Zagrażają im najbardziej kopalnie piasku działające wewnątrz rezerwatów przyrody, co zjawiskiem jest niepojętym. Spotkamy sławnego Tadeusza Szyszkowskiego, strażaka pierwszego z Dziekanowa Polskiego, który nocą styczniową, przy dwudziesto stopniowym mrozie, własnoręcznie siekierą wyrąbał z lodu pięćdziesiąt zamarzniętych łabędzi, własną piersią ogrzał, ręcznie wykarmił, czym od niechybnej śmierci uratował.


Zakończenie rajdu około 20 przy Barce Herbatnik
Osoby które chcą nocować w Modlinie proszone są o przybycie na punkt startowy w sobotę  ze sprzętem wyprawowym (namiot, śpiwór, karimata itp.) który pojedzie w przyczepce za naszym samochodem. Bilety sypialne do twierdzy ok. 10 zł. Obowiązkowo należy zabrać coś przeciwdeszczowego i czapkę na głowę oraz krem do opalania z filtrem i środek dla komarów. Dzieci do lat 18 mogą jechać  tylko pod opieką rodziców! Lub z pisemnym zezwoleniem. W czasie rajdu obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych itp działających substancji. Wszyscy uczestnicy ubezpieczają się od NW we własnym zakresie.


Czołem,
Przemysław Pasek / Ja Wisła
Tel. 502 276 612

 

Projekt Kryterium Wisły realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Celem projektu Kryterium Wisły jest promocja turystyki rowerowej na Mazowszu i wsparcie Samorządu Województwa Mazowieckiego w tworzeniu Nadwiślańskiej Trasy Rowerowej.