Sobota, 19 maja, godz. 8.30 rano! Rajd rowerowy, terenowy i nadwiślański mocno, północno- zachodnim grzbietem otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego prowadzi.

Zbiórka o 8.30 rano, (godzina ósma minut trzydzieści !) przed Dworcem Gdańskim PKP. Pakujemy rowery do ciężarówy, a sami o godz. 8.50 odjeżdżamy PKS-em do Secymina. Trasa wiedzie z Secymina przez Gorzewnicę, Kromnów, Śladów i Kamion do Wyszogrodu, kilometrów niewiele ponad 20 liczy, lecz teren rzeczny wielce i przeprawa wodna w planie, a po deszczach błoto być może straszliwe i meszek wygłodniałych roje. Szlakiem zapomnianej kultury mennonitów i dzikiej przyrody rzeki. Spod starego Zboru w Secyminie, wzdłuż Kępy Kotońskiej, Śladowskiej, Wyszogrodzkiej i Januszewskiej, z rzadka uczęszczana przez cyklistów dróżka prowadzić nas będzie. Odpoczniemy w Śladowie, w miejscu przeprawy wojsk Jagiełły przez Wisłę po łyżwowym moście w 1410 r. Dąb tam rośnie taki, który gdyby przemówił, opowiedziałby najlepiej wydarzenia z przed wieków sześciu. Kępy to wielkie wyspy wiślane. W dawnych czasach wsie na nich były, przez kolonistów z dalekiej Holandii zamieszkiwane. Dziś lasem porosłe łęgowym, domem są zwierza dzikiego, a łachy piaszczyste, ptactwa rzecznego matecznikiem. XV Kryterium prowadzi terenem Wiślańsko-Narwiański Park Krajobrazowy przypominającym do złudzenia. Wiślańsko-Narwiański Park Krajobrazowy powołania doczekać się nie może od lat piętnastu, bo ryby w Wiśle głosu nie mają niestety. Zanim padnie Topola Kromnowska łupem drewna kominkowego handlarzy, zanim działki podzielą rozłogi pól nadwislańskich, dostęp do rzeki grodząc, zobaczmy królestwo przyrody, jakim jest jeszcze i ślady mądrości ludzi, co z rzeką żyć umieli w zgodzie. Starym drewnianym mostem przez Bzurę i nowym przez Wisłę przeprawimy się, klify słynne Wyszogrodzkie, i wąwozy, śmieciami zasypane zwiedzać. Powrót PKS-em z Wyszogrodu ok. 17. (należy zabezpieczyć 20 zł na bilety PKS-owe).

Uczestnictwo w Kryterium Wisły, jest bezpłatne, wymaga jednak telefonicznego (504 426 481) zapisania się. Osobom zapisanym zapewniamy bezpłatny transport rowerów w obie strony i serwis drobnych awarii na trasie. Na rajd przybywamy trzeźwi i wypoczęci i ubezpieczeni od NW na wszelki wypadek.

Projekt Kryterium Wisły wspiera Samorząd Województwa Mazowieckiego.