Zajęcia terenowe ostatniego dnia 2008 roku zakończyliśmy, teraz czas na przenoszenie zdobytych informacji do internetu, bo celem projektu jest stworzenie wirtualnej ścieżki wzdłuż brzegów Wisły w Warszawie.


Przez pierwsze 12 dni aktywiści Fundacji - a wśród nich nowe osoby, które zainteresowały się projektem – przebyli trudną, liczącą sobie 60 km trasę wzdłuż obu brzegów Wisły, poznając jej przyrodę i wpływ cywilizacji, podziwiając krajobrazy i obserwując działania człowieka, a czasami spotykając dziwnych osobników. Zaczęliśmy na południu na wysokości Kępy Zawadowskiej, przesuwając się w dół rzeki lewym jej brzegiem aż do Burakowa. Drugi etap rozpoczęliśmy na Nowodworach, gdzie w granice Warszawy wchodzi rezerwat Ławice Kiełpińskie. Poszliśmy na południe i w górę rzeki, zataczając tym sposobem pętlę, której koniec znajdował się na granicy Warszawy i Józefowa – tu z kolei w granicach naszego miasta znajduje się część ogromnie zaśmieconego rezerwatu Wyspy Zawadowskie. 

Następne dni działań to wytyczanie ścieżki za pomocą urządzeń GPS. Robiliśmy to w dwóch grupach - południowej i północnej, a obie miały mnóstwo pracy, którą (jak to w grudniu) warunki pogodowe mocno utrudniały. 

Jednocześnie eksperci przystąpili do opisywania ciekawych miejsc nad rzeką i w jej najbliższym sąsiedztwie. Jeśli chcielibyście przedstawić ważne rzeczy nad Wisłą, a jeszcze tego nie zrobiliście, zapraszamy do stworzenia krótkiego na pół strony tekstu i przesłania go na adres fundacja@jawisla.pl z dopiskiem Chodź nad Wisłę. 

Kliknij, aby przeczytać w całości subiektywną relację Tomka Wójcika z 12 dni zajęć terenowych.