Dolinami Rzek cz. 6 - spływ kajakowy Narwią z Gnojna do Stawinogi

Sobota 12 lipca 7 rano - 22

Narew. Nieszczęśliwa królewna zamieniona w rzekę. W górnym biegu zachowała pierwotny anastomozujacy charakter rzeki warkoczowej. Przed wojną nosiła drewniane baty. W latach 60 i 70 częściowo uregulowana metodą docenta Wierzbickiego dla potrzeb transportu żwiru z kopalni w Gnojnie do warszawskiej fabryki wielkiej płyty Faelbet na Żeraniu. Po urynkowieniu cen i upadku państwowych molochów transport żwiru wodą zanikł w ciągu jednego sezonu. W ogromnych wyrobiskach moczą kije rybołapy. Odcinek drogi żwirowej którą kursowały pchacze typy Żubr włączony został do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i dziś łosie raczej Narwią pływają. Popłyniemy kajakami bociana czarnego na Sawinodze przyłapać i nad celami regulacji rzek podumać. 

W sobotę 12 lipca o godz. 7 rano spotykamy się na placu Bankowym pod pomnikiem Słowackiego. Koszt uczestnictwa 50 zł od osoby (transport i kajaki) płatne na zbiórce. Rejestracja uczestników: 509 273 151. Należy zabrać kapelusze na głowę, krem z filtrem, płaszcze p. deszczowe, kostiumy kąpielowe, aparaty foto i lornetki w workach wodoodpornych (do kupienia w sklepach sportowych). Rzeka łatwa, ale głęboka i szeroka. Należy uważać na zdradzieckie motorówki wytwarzające gwałtowna falę. Płyniemy ok. 25 kilometrów z Gnojna do Stawinogi w kamizelkach ratunkowych obowiązkowych. Na spływie obowiązuje zakaz spożywania napojów wyskokowych itp. Ubezpieczenie uczestników od NW we własnym zakresie. Wracamy ok. 22 do Warszawy.

 

Przeczytaj relacje uczestników


Projekt Dolinami Rzek Realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Celem projektu jest promocja płaskiego i nudnego Mazowsza.