1. Cel: Poznanie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego rzek Mazowsza.
  2. Metoda: Zaciekawienie uczniów związkami ich miejscowości z rzeką, pomoc w odkrywaniu lokalnego dziedzictwa rzeki i uświadomieniu jego wartości. Ukazanie potencjału i zainspirowanie do twórczych działań mających go chronić i promować.
  3. Zadanie konkursowe: opracowanie lokalnej, "rzecznej" trasy kulturowej, wycieczki nad rzekę śladami historii jej związków z miejscowością.
  4. Produkt: Suma opracowań grup uczestniczących w konkursie zbuduje narzędzie edukacyjne w postaci Mapy Dziedzictwa Kulturowego Rzek Mazowsza.
  5. Etapy projektu:
    1. SZKOLENIE LIDERÓW PROJEKTU; 27 kwietnia, czwartek, g. 10 - 16; Seminarium dla nauczycieli i animatorów kultury w MCKiSZ w Warszawie, o dziedzictwie kulturowym rzek Mazowsza. Eksperci przybliżą najważniejsze zagadnienia, podzielą się wiedzą i doświadczeniami, przedstawią działania możliwe do przeprowadzenia w ramach konkursu oraz przykłady ich realizacji.
      (patrz: Eksperci i tematy)
      Podczas seminarium odbędą się warsztaty w grupach ukierunkowane na wypracowanie metod działań z młodzieżą. Uczestnicy otrzymają materiały informacyjne, pomocne w przeprowadzeniu projektu.
    2. REALIZACJA PROJEKTU: Maj - październik; 
      (patrz: Zadania konkursowe)
    3. PREZENTACJA OSIĄGNIĘĆ I OGŁOSZENIE WYNIKÓW: Listopad;
      (patrz: Nagrody)
  6. Efekt bezpośredni: Przywrócenie uczestnikom konkursu, a dzięki nim, społecznościom lokalnym, świadomości i wiedzy o wartości rzeki, umożliwiającej zrozumienie jej wyjątkowej roli w kulturze, odbudowę tożsamości i więzi emocjonalnych łączących z rzekami.
  7. Oddziaływanie długofalowe: Wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości nadrzecznych, promocja rzek jako szlaków-kluczy do kultury. Mapa Dziedzictwa Kulturowego Rzek oprócz funkcji edukacyjnej dla młodzieży, ma stanowić zachętę do odwiedzenia miejscowości nadrzecznych przez turystów. A także inspirować społeczności lokalne do kreowania oferty turystycznej opartej o potencjał rzeki, i w wymierny sposób przyczyniać się do rozwoju regionalnego w oparciu o etnoturystykę.
  8. Organizatorzy:
    • Fundacja Ja Wisła:
      ul. Żywnego 21a m 71, 02-701 Warszawa,
      tel: (022) 841 59 40, 
      KRS: 0000231916
      jest organizacją pozarządową działającą w celu:
      • ochrony naturalnego biegu Wisły i unikatowych wartości przyrodniczych doliny Rzeki,
      • zachowania nadwiślańskiego dziedzictwa kulturowego, kultywowania tradycji i promocji kultury,
      • kształtowania prawidłowych relacji pomiędzy ludźmi a Rzeką.
      Fundacja Ja Wisła podlega nadzorowi Ministra Kultury, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie działa dla osiągnięcia zysku. 
      Osobą odpowiedzialną za projekt edukacyjny Rzeki Kultury Łączą Ludzi jest:
      Przemysław Pasek kom. 0 502 276 612, e-mail: pasek@post.pl,
    • Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki: ul. Elektoralna 12, Warszawa, 
      RIK 29/99
      MCKiS jest Instytucją Kultury Zarządu Województwa Mazowieckiego
      Osobą odpowiedzialną za projekt edukacyjny Rzeki Kultury Łączą Ludzi jest:
      Adam Markiewicz, e-mail: adammark@interia.pl,