2010-08-21_Jeden_z_rejsw_batemFundacja Ja Wisła zaprasza na niezwykły rejs Wisłą z Warszawy do Kazimierza i z powrotem W dłuuugi majowy weekend, od 30 kwietnia do 8 maja 2011 r., przepłyniemy 340 kilometrów najpiękniejszym odcinkiem Wisły środkowej. To będzie mocno przygodowa, dziewięciodniowa wyprawa rzeką w nurt historii i królestwo przyrody.

 

Popłyniemy wąchać kwitnące jabłonie. Popłyniemy zdobywać zamki: książąt mazowieckich w Czersku, króla w  Kazimierzu i  renesansową rezydencję Firlejów w Janowcu. Carska twierdza w Dęblinie przywita nas w starym porcie i otworzy wrota zapomnianych fortów. Popłyniemy posłuchać słowików na wyspach koło Krasek.  Popłyniemy poszukać zębów rekinów w lubelskich kamieniołomach. Popłyniemy spotkać ludzi z nad Wisły. Popłyniemy poznać Tą o której mówią, że jest ostatnią dziką i nieuregulowaną rzeką Europy. Popłyniemy uczyć się rzeki i sztuki wiślanej nawigacji.

Wyprawa ma charakter pionierski, przygodowy, przyrodniczy i mocno survivalowy. Wisła będzie nas prowadzić przez dwa najcenniejsze obszary Natura 2000 w Polsce: Dolina Środkowej Wisły i Małopolski Przełom Wisły, oraz pięć ornitologicznych rezerwatów przyrody. Stada rybitw białoskrzydłych polować będą wokół naszej łodzi. Niebo będzie naszym dachem strzeżonym przez kołującego bielika. Czarny bocian wskaże drogę miedzy płyciznami. Namiot za dom nam stanie. A strawę flisacką warzyć będziemy na ognisku. Noc otuli nas pieśniami słowików, a brzask każdy nową przygodę obwieści. Bez pośpiechu, od zgiełku miasta z daleka, z rzeki strony na kraj spojrzymy. I wiem to na pewno, że po powrocie innymi już oczami patrzeć nań będziemy.

Wyruszamy 30 kwietnia w sobotę z Portu Czerniakowskiego w Warszawie.

Zbiórka o 9 rano na przystani Fundacji Ja Wisła przy barce Herbatnik.

Rejs ma charakter poznawczy. Nie pośpiech w pokonywaniu rzeki, lecz pobyt i zaprzyjaźnianie się z nią będzie naszym celem. Dzienny etap podróży wyniesie  około 40 km, czyli około 5 godzin płynięcia łodzią dziennie. Kotwicę na nocleg rzucać będziemy w okolicach: Czerska (30.04), Windugi (1.05), Dęblina (2.05), Kazimierza Dolnego (3.05), Chotczy (4.05), Starego Regowa (5.05), Wróbli Wargocin (6.05), Gusina (7.05), by po dziewięciu dniach powrócić do Warszawy przed zachodem słońca (8.05) przepłynąwszy 340 km Wisłą.

Koszt uczestnictwa w całym dziewięciodniowym rejsie na trasie: Warszawa - Kazimierz - Warszawa wynosi 900 zł. Można popłynąć na cały rejs, można popłynąć na część. Na cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja, na trasie: Warszawa - Kazimierz, za 400 zł, albo na pięć dni: od 4 maja do 8 maja, na trasie: Kazimierz - Warszawa, za 500 zł.

Łódź  może zabrać maksymalnie 10 pasażerów. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr: 503 099 975. Informacja telefoniczna i rezerwacja czynna codziennie od godziny 9 do 18. Decyduje kolejność zgłoszeń i wniesienie pełnej opłaty przelewem na konto 38 1050 1054 1000 0022 9316 9757 z dopiskiem: rejs Wisłą do Kazimierza 30 kwietnia - 8 maja 2011.

Kto chce się zaokrętować  proszony jest o zapoznanie się ze szczegółowym harmonogramem opisującym planowane atrakcje wyprawy i regulaminem określającym zasady uczestnictwa w rejsie, zamieszczonymi na stronie internetowej www.jawisla.pl. Zapisanie się i opłacenie miejsca oznacza bowiem pełną akceptację regulaminu rejsów i zawarcie umowy.

Nasz statek jest dziesięciometrową tradycyjną drewnianą łodzią warszawskich piaskarzy. Łódź ta nazywa się bat, a imię jej Nieuchwytny. Jego pozornie prosta konstrukcja niesie w sobie dziedzictwo wiedzy dziesiątek pokoleń ludowych szkutników z nad Wisły. Bat śmiało pokonuje potężne wiry, bezpiecznie sunie przez głębiny, dzielne spisuje się na falach i po płytkiej wodzie dociera do najpiękniejszych ławic. A dzięki naturalnej wyporności drewna jest całkowicie niezatapialny. Jedyną nowością jest zainstalowany w nim 25 konny silnik umożliwiający rejs pod prąd rzeki. Łódź jest zarejestrowana w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej jako mały statek i jest w pełni wyposażona zgodnie z obowiązującym prawem. Kierownikiem statku jest Przemysław Pasek legitymujący się patentem stermotorzysty żeglugi śródlądowej.

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą ubiór i ekwipunek typowo wyprawowy. Noce majowe bywają chłodne, a dni gorące. Obowiązkowo sztormiak, kalosze, ciepłe ubranie, czapka, okulary przeciw słoneczne i krem z filtrem. Namiot, śpiwór, karimata, kubek stalowy, menażka do gotowania na ognisku, sztućce. Ekwipunek należy zapakować do wodoszczelnych worków wyprawowych.

Fundacja zapewnia: turystyczną kuchenkę gazową, kocioł do gotowania wody na ognisku, możliwość zakupu w lokalnych sklepach produktów żywnościowych i uzupełnienia zapasu wody, duży namiot socjalny na wypadek deszczu, toaletę i prysznic w standardzie survivalowym.

Uczestnicy będą ubezpieczeni przez fundację od NNW, ale zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia we własnym zakresie według potrzeb. W czasie rejsu należy być trzeźwym i wypoczętym, na łodzi obowiązuje zakaz spożywania alkoholu itp. wynalazków.  Uczestnicy są zobowiązani do podporządkowania się poleceniom sternika w zakresie bezpieczeństwa i przestrzegania zasad ustalonych w regulaminie wyprawy.

Kierownik wyprawy

Przemysław Pasek

Tel. 502 276 612

e-mai: przemek.pasek@jawisla.pl