17 listopada / sobota / 11:00-15:00

Zbiórka w Parku Praskim przy pomniku misia, na początku al. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” prowadzącej z Pl. Weteranów do ZOO.

Nad Wisłą czeka na nas dużo pochylonych wierzb na które można włazić. W zatoki czarnym mule wylegują się szczeżuje z prawdziwej masy perłowej. Podkradniemy bobrom patyk z żeremia. Może się przydać podczas poszukiwania nory lisa! A może zrobimy z niego łapacz snów?

Spacerujemy wśród roślinności, na której długo utrzymuje się rosa, a brzeg rzeki bywa błotnisty. Należy mieć buty terenowe lub kalosze. Dzieciom potrzebne będą gumowe spodnie. Przyda się karimata, herbata i jedzenie do upieczenia na ognisku. Warto zabrać lornetkę. Trasa liczy ok. 4 kilometrów, miejscami jest mocno terenowa, ale można ją skrócić. Najmłodsze dzieci pokonają część wyprawy na barana, w chuście lub nosidełku.

Bilety:
Dzieci do lat 3: bezpłatnie, ulgowy: 16 zł, normalny: 24 zł, rodzinny (2+1): 56 zł, (2+2): 64 zł, (2+3): 80 zł. Rezerwacje na maila: fundacja@jawisla.pl, informacja: 508 328 803

Wycieczkę prowadzą świeżo upieczeni laureaci Statuetki Złotego Słonecznika: Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek. Nagroda Złotego Słonecznika została przyznana Fundacji Ja Wisła przez portal Czas Dzieci za wyprawy Mała Wisła, jako najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci, w kategorii przyroda, w Warszawie w 2018 r. Dziękujemy !

Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek

Fundacja Ja Wisła zaprasza na cykl 21 sobotnich spacerów wzdłuż warszawskiej Wisły, dedykowanych dla rodzin z dziećmi. My zabieramy trzyletniego Jerzyka. Czas wspólnie spędzony nad rzeką to oglądanie unikatowych panoram, dotykanie przyrody, poszukiwanie skarbów, zabawa nad wodą, wsłuchiwanie się w głosy i historie znad Wisły.

Mała Wisła, odcinek 1: Wisło, ojczyzno moja
10 listopada / sobota / 11:00-15:00
Start pod pomnikiem Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim.

Spacer przechodzi mostem Świętokrzyskim na drugą stronę rzeki i dalej wiedzie na północ brzegami Saskiej Kępy i Pragi wśród traw i wiklinowych zatok. Ognisko rozpalimy na zielonym półwyspie z pysznym widokiem na Zamek Królewski, gdzie mieszkają lisy, bobry i dziki. Wprawne oko dostrzeże na tamie zarysy dwóch ludzkich postaci i małą tabliczkę na barierce mostu. Ale dlaczego ona jest przewiązaną biało-czerwoną wstążeczką? Wycieczkę zakończymy przy ZOO około godziny 15.

Spacerujemy wśród roślinności, na której długo utrzymuje się rosa, a brzeg rzeki bywa błotnisty. Należy mieć buty terenowe lub kalosze. Dzieciom potrzebne będą gumowe spodnie. Przyda się karimata, herbata i jedzonko do upieczenia na ognisku. Warto zabrać lornetkę. Trasy liczą ok. 3 - 4 kilometrów, miejscami są mocno terenowe, ale można je skracać. Najmłodsze dzieci pokonają część wyprawy na barana, w chuście lub nosidełku.

Bilety:
Dzieci do lat 3: bezpłatnie, ulgowy: 16 zł, normalny: 24 zł, rodzinny (2+1): 56 zł, (2+2): 64 zł, (2+3): 80 zł
Rezerwacje na maila: fundacja@jawisla.pl, informacja: 508 328 803

Wycieczkę prowadzą świeżo upieczeni laureaci Statuetki Złotego Słonecznika: Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek. Nagroda Złotego Słonecznika została przyznana Fundacji Ja Wisła przez portal Czas Dzieci za wyprawy Mała Wisła, jako najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci, w kategorii przyroda, w Warszawie w 2018 r. Dziękujemy !

Agnieszka Czerwińska i Przemek Pasek

Fundacja Ja Wisła zaprasza w weekend 2-3 lipca na pierwszą z dziewięciu niezwykłych ekspedycji, podczas których kontemplować będziemy majestat najpiękniejszych wiślanych wysp. Niektóre z nich ciągną się kilometrami, osiagając setki hektarów powierzchni. Inne kiełkują w bezkresie płycizn archipelagami piaszczystych ławic, na których pogoda maluje wiatrem i falami hieroglify czasu. Część porastają pierwotne łęgowe lasy. Wynurzają się z bezmiaru wód jak wielkie zielone wieloryby. Wśród wiekowych drzew przechadzają się łosie i jelenie. W konarach niebosiężnych białodrzewów gniazda wiją czarne bociany i orły. Inne wyspy przypominają stepy lub pustynie. Królują bezkresne plaże, przy których morskie rumienią się ze wstydu. Na wielu z nich dawniej żyli ludzie, zachowały się miejscami kamienne krzyże na grobach kolonistów. Żwirowe grzępy przechowują gliniane, kościane i kamienne pamiątki przeszłości.

Pierwsza wyprawa już za tydzień 2-3 lipca. Będzie trochę jak z książki o Robinsonie Crusoe: trochę survivalowo, trochę przygodowo. Ale nie obawiajcie się, na wyspy zabieram swojego rocznego synka Jerzyka. Dostęp ułatwi nam rekordowo niski poziom wody w Wiśle, aby brodem wejść na wyspę wystarczy zdjąć buty. Łacha jest magiczną linią odcięcia od cywilizacji. Będzie przeprawa przez wodę, las i pustynię, obozowisko w oazie na plaży, płytkie jeziorka, modra Wisła i dwa dni bezgranicznej wolności. Wspólnie przygotowywanie i spożywanie darów niebios z ogniska, spacery przy księżycu i kawa o wschodzie słońca. Dokładne lokalizacje wysp są objęte tajemnicą ze względu na potrzebę ochrony intymności tych cudownych miejsc. Zaszczytu ich poznania dostąpią tylko uczestnicy wypraw. Możemy zdradzić tylko tyle, że znajdują się na Wiśle w Województwie Mazowieckim.

 - wyjazd: sobota 2 lipca, zbiórka o godz. 9 na parkingu na pl. Bankowym,
 - powrót: w niedzielę 3 lipca ok. godz 19  na pl. Bankowy

Jedziemy autokarem aż skończy się asfalt. Bezkresne sady i gniazdo bociana. Potem mandżur na plecy, maczeta w dłoń i boso do wiślanego raju. Na wyspie inaczej płynie czas. Można nie robić nic, tylko patrzeć, słuchać i oddychać. Można zbudować szałas z patyków lub zamek z piasku. Przewodnik zna ścieżki zwierząt i jeśli ktoś będzie chciał spotkać je o świcie, to nadarzy się idealna okazja. Opowiada historie z tej rzeki.

Koszt uczestnictwa w wyprawie:  dzieci do lat 4: bezpłatnie; młodzież do lat 18, emeryci i renciści: 100 zł;
osoby dorosłe: 200 zł; opcja VIP: + 50 zł
Cena obejmuje:
Przewóz autokarem w obie strony, opiekę przewodnika, gary do przygotowywania wspólnych posiłków z ogniska, dwa dni i noc na tajemniczej wyspie, ubezpieczenie od NNW, opcja VIP: sum z firanki

Należy zabrać prowiant i sprzęt pozwalający na przeżycie bez żadnych sklepów i zaopatrzenia z zewnątrz.
5 L butlę wody do picia, gotowania i mycia zębów, soki lub inne ulubione napoje (+ kawa, herbata, cukier), kiełbaska na ognisko, pieczywo, ziemniaki, jabłka, banany, jajka na poranną jajecznicę, kaszę gryczaną, paprykę, cukinię, pomidora, cebulę, konserwy, dżemy, serki i inne ulubione jedzonka.
Namiot, śpiwór, karimatę, latarkę, krem z fitrem, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, ubranie terenowe dostosowane do prognozy meteo, ręcznik, mydło, kostium kąpielowy, pelerynę p-deszcz i spray na kleszcze, menażkę, kubek, sztućce i ulubione zabawki, np. gitarę, wędkę, wykrywacz skarbów, lornetkę lub aparat foto

Rezerwacja: fundacja@jawisla.pl z terminem i potwierdzeniem przelewu zaliczki w wysokości 50% ceny.
Fundacja Ja Wisła, ul. Żywnego 21a m 71, 02 - 701 Warszawa,
ING Bank Śląski: 38 1050 1054 1000 0022 9316 9757

Wyprawy na wyspy będą organizowane we wszystkie weekendy lipca i sierpnia,
tj.: 2-3.07, 9-10.07, 16-17.07, 23-24.07, 30-31.07, 6-7.08, 13-14.08, 20-21.08, 27-28.08
Na wyspach obowiązują powszechnie znane osiagnięcia kultury i cywiliazcji oraz praktyczne przepisy BHP: szacunek dla przyrody i tolerancja  dla współtowarzyszy wypraw, miara w użyciu, by móc rano wykąpać się w Wiśle w należytym stanie technicznym.

Przemek Pasek/Ja Wisła
502 276 612/fundacja@jawisla.pl

Bardzo proszę sympatyków Fundacji Ja Wisła o głosowanie w Budżecie Partycypacyjnym na projekt pt. „Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego” , dzielnica Mokotów, rejon D, pozycja 1

Trzeba kliknąć link: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/taskList?regionId=11

gdzie można zapoznać się z opisem projektu i zagłosować na niego. Głosowanie trwa tylko do piątku 26 czerwca. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy, również niezameldowani i nieletni, a nawet cudzoziemcy mieszkający w Warszawie. Głosujcie i zachęćcie do tego znajomych. Projekt pt: „Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego” to szansa na realną ochronę przyrody największego warszawskiego jeziora – dawnego starorzecza Wisły, edukację mieszkańców i rewitalizację plaży i pomostów nad Jeziorkiem Czerniakowskim w 2016 r.

 

BPA.IV.I.P/1355/15.ELE - Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego

Przemysław Pasek

projektodawca

 

Budowa drewnianych mostków. Rewitalizacja plaży. Koszenie nawłoci. Likwidacja wysypisk śmieci. Nasadzenia wierzb. Budowa wiatek wypoczynkowych. Prowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych, w tym zajęć kajakowych. Instalacja budek i platformy lęgowej dla ptaków. Prowadzenie strony internetowej i realizacja działań promocyjnych. Powołanie straży Jeziorka Czerniakowskiego.

Pełny opis projektu

Ogłoszenie otwartego konkursu dla NGO na:

1. Projekt i wykonanie pomostu lub pomostów w lokalizacjach ustalonych z RDOŚ oraz ewentualna modernizacja istniejących pomostów wędkarskich (łączna powierzchnia pomostów 120m2)

2. Demontaż istniejących, nielegalnych pomostów

3. Rewitalizacja plaży poprzez dowiezienie ok 100 ton świeżego piasku.

4. Koszenie ok. 5 ha nawłoci

5.Likwidacja wysypisk śmieci w Rezerwacie

6. Nasadzenie ok. 100 szt.wierzb.

7. Zabezpieczenie ok. 100 szt. drzew przed bobrami,

8. Budowa 6 szt. wiatek wypoczynkowych

9. Przeprowadzenie cyklu ok. 100 zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów w oparciu o utworzoną ścieżkę. W tym 50 zajęć kajakowych.

10. Instalacja 36 budek lęgowych dla ptaków i pływającej platformy lęgowej dla rybitw.

11. Utrzymanie i administrowanie stroną internetowa ścieżki, prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych,

12. Powołanie Straży Jeziorka Czerniakowskiego w formie codziennego patrolu. Kontrola stanu ścieżki, utrzymanie czystości, drobne naprawy, interwencje do organów porządkowych. Relacje na www.

13. Projekt i druk mapy formatu A2 w nakładzie 4000 szt.

W sobotę 20 czerwca o godzinie 21 Fundacja Ja Wisła zaprasza na nocny spacer z pochodniami brzegiem Wisły. Zbiórka świetlików o godzinie 21 na brzegu Wisły, na plaży przy Saskiej Kępie (wejście na plażę z Wału Miedzeszyńskiego na wysokości ul. Krynicznej, blisko spalonego mostu Łazienkowskiego). Zapisy i opłaty na miejscu. Koszt: 20 zł bilet ulgowy (dzieci do 18 lat, emeryci, renciści, i ci co nie chcą pochodni), 30 zł bilet normalny (w cenie 2 pochodnie).

Trasa liczy ok 5 km, potrwa ok, 2,5 h i prowadzi wybrzeżem Saskiej Kępy, Pragi do Mostu Gdańskiego. Przy Zoo zrobimy ognisko (proszę zabrać prowiant, napoje i kocyki). O północy podziwiać będziemy pokaz sztucznych ogni nad Wisłą. Podczas spaceru unikatowe widoki nocnej Warszawy. Można będzie spotkac bobra lub wydrę. Niewykluczone spotkanie z rusałką. Uczestnicy spaceru proszeni są o uwicie wianków, celem rytualnego puszczenia ich na wodę.

 

Przemek Pasek/Ja Wisła/ 503 099 975

Kupalnocka. Tak na Mazowszu i Podlasiu nadnarwiańskiem lud polski nazywał obchodzony tu w niektórych wioskach do połowy XIX w. obrzęd sobótki. Nazwa „sobótka” nie była tam wcale znaną, nie sięga ona zresztą nigdzie czasów pogańskich, bo bierze początek od dnia soboty, której wieczór, jako poprzedzający święto, służył powszechnie ludowi do jego zabaw, a przedewszystkiem do zabawy nocnej z ogniem. Kupalnocka pochodzi znowu i oznacza noc Kupały czyli św. Jana Chrzciciela, lub może noc kąpieli. Ruś nadbużna zowie ten obrzęd starożytny Kupalnicą. U Białorusinów Jan Chrzciciel zowie się Jan Kupała. Stryjkowski pisze, że za jego czasów Ruś i Litwa obchodziła obrzęd Kupały dwukrotnie: 25 maja i 25 czerwca.