Fundacja Ja Wisła zaprasza w niedzielę 22 stycznia na spacer brzegiem Świdra i Wisły. Będzie to pierwszy z cyklu dwunastu spacerów pt.: CHODŹ NAD WISŁĘ, których łączna trasa przemierzy całość brzegów Wisły w Warszawie i nawet trochę tuż pod Warszawą. Spacery będą odbywać się w każdą niedzielę do połowy kwietnia. Celem projektu jest przybliżenie Wisły mieszkańcom Warszawy i okolic. Trasy są trudne, ale baaardzo piękne. Po drodze opowiadam historie i pokazuje miejsca, których nie zobaczycie w telewizji. Przejście całego szlaku Wisły warszawskiej otwiera oczy i umysły i nie pozwala ich już zamknąć. Kto przedzie cały szlak, otrzyma od Fundacji dyplom uznania.

Spotykamy się w niedzielę 22 stycznia o godzinie 11 na stacji benzynowej Orlenu w Józefowie przy ulicy Nadwiślańskiej.

Link do Mapy

Uwaga autobus 702 startuje z przystanku Wiatraczna 14 i kursuje średnio raz na godzinę, żeby dojechać do Górek należy jechać tym odjeżdżającym o 10.20 z pętli na Wiatracznej i wysiąść na przystanku Górki, przystanek na żądanie.

Trawersem przez las dotrzemy do Świdra, którego bieg krętą dróżką poprowadzi nas ku Wiśle. Liczne spotkania z okazami sztuki inżynierskiej bobra wiślanego. Ujście Świdra odsłania imponującą panoramę Rezerwatu Przyrody Wyspy Świderskie, z tytułową wyspą na pierwszym planie. W zimowym landszafciku brakuje tylko białego misia do pełni szczęścia. Za pingwiny robią kormorany, płoszone czasem przez bieliki. Pionowe czterometrowe klify i potężne pnie drzew uwięzione na dnie rzeki śpiewają wiślane szanty. Bezkresne łany nawłoci, poprzecinane wstęgami dawnych łach i ścieżki ginące w podmytych burtach. Na małej plaży przykrytej świątecznym obrusem zapalimy ognisko. Warto wziąć coś na ruszt i herbatę w termosie. Dalsza droga wiedzie wzdłuż dawnego koryta Świdra, rzeka ta bowiem dawniej płynęła innym korytem. Teren porośnięty naturalnym lasem łęgowym. Niektóre drzewa rosną prawie poziomo. W śniegu znaleźć można tropy łosi. Małe polanki, skarpa i stuletnie dęby oraz willa Kon-Tiki na deser. Zakończymy w Górkach na stacji Orlenu, skąd porwie nas autobus o 15.50. Trasa ma więc kształt pętli. Można też przyjechać samochodem i zaparkować go na stacji. Ja Jadę samochodem z Herbatnika i mogę zabrać 6 osób. Zainteresowani proszeni są o kontakt tel. 502 276 612. Osoby z małymi dziećmi, też mogą wziąć udział, ponieważ mogą trasę bardzo łatwo skrócić o połowę.

Wycieczka jest odpłatna w wysokości 20 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy (dzieci i młodzież, seniorzy). Trasa jest wymagająca, należy mieć dobre buty terenowe, polecam tez stuptuty, można wziąć kijki NW. Na czas odpoczynku przy ognisku, bardzo przydaje się kawałek karimaty. Narty niekoniecznie, chyba że gumowe, bo dziki strasznie zryły ścieżki.

Przemek Pasek

Ja Wisła

tel. 502 276 612