Fundacja Ja Wisła ma zaszczyt zaprosić na wyjątkową uroczystość ustawienia honorowej tablicy oznaczającej Rezerwat Przyrody "Wyspy Zawadowskie" przez przedstawicieli samorządu, służb i instytucji odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo nad Wisłą. Wydarzenie odbędzie się w sobotę dnia 10 listopada 2007 r. o godzinie 11, na granicy Miasta Józefów i Miasta Warszawy nad rzeką Wisłą, w pobliżu północnego krańca jeziora Łacha (zobacz mapkę). Będzie to kulminacyjny moment realizacji projektu oznakowywania rezerwatów przyrody "Wyspy Zawadowskie" i "Wyspy Świderskie", prowadzonego przez Fundację Ja Wisła i lokalną społeczność, przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Na uroczystość zaprosiliśmy m.in.:

    - Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, 
    - Pełnomocnika Prezydenta M. St. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeży Wisły 
    - Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych 
    - Dyrektora Departamentu Środowiska Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego 
    - Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 
    - Burmistrzów: Wawra, Józefowa, Karczewa, Wilanowa, Konstancina-Jeziornej i Prezydenta Otwocka 
    - Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie 
    - Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie 
    - Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego 
    - Przedstawicieli straży pożarnej, policji oraz straży miejskiej, 
    - Przedstawicieli duchowieństwa, 
    - Dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.

 

Uroczystość ma charakter plenerowy, zatem zalecamy włożyć ciepłe ubranie i obuwie terenowe, adekwatne do pogody. Po części oficjalnej zapraszamy na krótki spacer w najpiękniejsze miejsca nad rzeką, podczas którego opowiemy o unikatowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych mazowieckiej Wisły. A następnie weźmiemy się do pracy. Potrzebujemy wolontariuszy do wkopywania nowych znaków. Tablice ustawiać będziemy od Józefowa do Karczewa. Potrzebne będą łopaty, taczki i samochód z przyczepą, najlepiej bus. Koordynatorem wolontariuszy jest Leszek Sobczyński, tel.: 665 374 902

Dojazd: (miesce zbiórki zanaczone na mapce
Od strony Józefowa należy jechać Aleją Nadwiślańską, następnie należy skręcić w ulicę Jęczmienną i jechać nią do końca oraz jej przedłużeniem (za znak zakaz zwałki) w dolinę Wisły. W dolinie przy wielkich topolach będziemy na Państwa czekać o godz. 11. 
Od strony Warszawy należy jechać Wałem Miedzeszyńskim, po czym krótki odcinek Aleją Nadwiślańską (będącą przedłużeniem Wału Miedzeszyńskiego na terenie Józefowa), następnie należy skręcić w ulicę Jęczmienną i jechać nią do końca oraz jej przedłużeniem (za znak zakaz zwałki) w dolinę Wisły. W dolinie przy wielkich topolach będziemy na Państwa czekać o godz. 11. Można pojechać z Ronda Wiatraczna autobusem 702 o godz. 10.20. Należy wysiąść na pierwszym przystanku za strefą miejską.

Historia:

W ciągu dwóch minionych sobót, 30 wolontariuszy Fundacji Ja Wisła, strażaków z OSP Józefów, rowerzystów Otwockiej Koalicji i Mieszkańców Józefowa, w czynie społecznym znakowało granice Rezerwatów Przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie, na prawym brzegu Wisły, w Dzielnicy Wawer m. st. W-wy, Gminie Józefów i Gminie Karczew. W trudnym terenie kopaliśmy metrowe doły, które wypełnialiśmy gruzem (z pobliskich wysypisk) i betonowaliśmy, by solidnie zafundamentować zakupione przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody trzy i pół metrowe stalowe rury, do których przykręciliśmy czerwone tablice z napisem REZERWAT PRZYRODY i orzełkiem w koronie. Praca do lekkich nie należała: piach, wodę i gruz wolontariusze musieli często dowozić po kilkaset metrów taczkami. Postawiliśmy łącznie 21 tablic informujących o granicach obszarów chronionych jako rezerwaty przyrody. Napotkani w czasie akcji spacerowicze, wędkarze i mieszkańcy wyrażali uznanie dla naszej pracy i nadzieję, że skończą się wreszcie hałaśliwe, niebezpieczne i degradujące nadwiślańską przyrodę rajdy samochodów terenowych, quadów i motocykli. 
Zanim upłynęły 24 godziny od postawienia ostatniej tablicy... w niedzielę 4 listopada, w tym rejonie miał miejsce duży rajd samochodowo-quadowy. Zostały tylko ślady opon na piasku przy wyrwanych słupkach. 7 tablic zostało połamanych i wyrzuconych w krzaki. Użyto wyciągarki samochodowej. To nie są żarty, ani zabawa. Zostały zniszczone znaki z godłem państwowym, stanowiące granice prawnie chronionych obszarów, ustanowionych decyzją Ministra Środowiska. Złożyłem na Policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 137 § 1 k.k. (przestępstwem jest uszkodzenie lub usuniecie godła państwowego, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności, lub pozbawienie wolności do roku). Nie ma wątpliwości, z kim mamy odczynienia. To zwykli przestępcy, którzy rozzuchwalili się działając w grupie i czują się zupełnie bezkarni. Najprawdopodobniej nie poprzestaną na łamaniu znaków. Będą usiłowali pokazać, kto tu rządzi...

Nie bójmy się jednak. Jest nas, zwykłych ludzi kochających przyrodę i rozumiejących jaką stanowi wartość, sto razy więcej. Za nami stoi prawo. Fundacja Ja Wisła za każdą zniszczoną tablicę, postawi trzy nowe. A jeśli Konserwatorowi Przyrody skończą się na ten cel pieniądze w budżecie, przeprowadzimy zbiórkę publiczną. I będziemy stawiać tablice tak długo, aż koleiny po quadach mchem zarosną. Apelujemy do każdego, kto zobaczy quad, motor lub samochód na terenie rezerwatu o natychmiastowe powiadomienie Policji, tel. 112, a najlepiej Komisariatu Rzecznego, tel. 22 60 36 860, i podanie lokalizacji pojazdów. Należy dzwonić natychmiast, zawsze i do skutku. Warto zrobić zdjęcie i zapisać numery rejestracyjne. Działamy słusznej sprawie i obronimy ją na pewno. Wygrają drzewa, ptaki i rzeka. A amatorzy rajdów terenowych, wśród których też z pewnością są ludzie myślący, znajdą sobie teren do uprawiania hałaśliwego hobby poza obszarami chronionymi. Pozostanie margines kryminalny, z którym poradzi sobie Policja, Prokuratura i Sąd.

Wjeżdżanie pojazdami do Rezerwatów Przyrody jest zabronione na mocy Art. 15. § 1. punkt 18. Ustawy o Ochronie Przyrody. Na mocy Art.127. podlega karze aresztu albo grzywny. Sąd może orzec przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia chociażby nie stanowiły własności sprawcy, obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli byłby on niewykonalny, nawiązkę do 10 000 zł. na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz ochrony przyrody lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Przemek Pasek 
Fundacja Ja Wisła

Zobacz album zdjęć z dwóch minionych sobót.