Szósty tydzień znakowania granic rezerwatów przyrody Wyspy Zawadowskie i Świderskie nad Wisłą dobiega końca. Sześć już tylko tablic do postawienia zostało, z przyjemnością zapraszamy więc na ZAKOŃCZENIE PROJEKTU!!!

W sobotę 1 grudnia spotykamy się o godz. 10 na PKS Wilanowska (Puławska róg Wilanowskiej, dawny Dworzec PKS Południowy, to kilka zaledwie metrów od metra) i wyruszamy pomarańczą do magicznej miejscowości GASSY. W Gassach pod Remizą OSP o godzinie 11 łączymy się z załogą z Konstancina, Gass i wsi okolicznych i ze śpiewem na ustach wkopujemy ostatnich sześć słupków granicznych. Być może zaszczyci nas swoją szacowną osobą i wesprze silną dłonią sam Pan Burmistrz Konstancina-Jeziornej. Nie wykluczone też, że ksiądz pokropi ostatni słupek wodą święconą. Po akcji pomachamy przez Wisłę z tamy czołgowej strategicznej KW-47 (ściśle tajne/poufne), do wiślanego Eskimosa z Karczewa, Marka Sitka, który na drugim brzegu rzeki spokoju rezerwatu strzeże.

A po pracy udamy się grzecznie do Remizy OSP Gassy, gdzie słynne na całą gminę Gassowianki z KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH szykują niespodziankę kulinarną (podobno pierogi i ciasto pyyyszszneee :) dla ochotników którzy sześć weekendów poświęcili dla ochrony przyrody wiślanej. Podjadłszy do syta, wyświetlimy prezentację o tym jak to ze słupkami i tablicami przez te sześć soboto-niedziel walczyliśmy, opowiemy o Wiśle i naszych działaniach i planach na rok 2008. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH zainteresowanych ochroną przyrody i dziedzictwa kulturowego Wisły, a szczególnie ROLNIKÓW MAJĄCYCH GRUNTY NAD RZEKĄ na spotkanie w Remizie OSP w Gassach. Będzie wyjątkowa okazja, by porozmawiać i wyjaśnić wszelkie niejasności, mity i obawy dotyczące wpływu rezerwatów na użytkowanie gruntów prywatnych i powszechne korzystanie z rzeki. Informujemy, że REZERWATY OBEJMUJĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE GRUNTY PAŃSTWOWE. A jeśli w niektórych miejscach tabliczki graniczne postawiliśmy na gruntach prywatnych, zrobiliśmy to zgodnie z ustawą która dopuszcza stawianie tablic W POBLIŻU granicy strefy chronionej ze względów technicznych i nie oznacza to w żadnym stopniu ograniczenia praw właścicielskich i użytkowych rolników posiadających działki nad rzeką. Funkcjonowanie obszarów chronionych w pobliżu działek prywatnych, może wpływać korzystnie na ochronę gruntów prywatnych przed degradacją ze strony dzikich użytkowników (quady, samochody terenowe, motocykle, zaśmiecanie, pożary). Mamy nadzieję że rozmowa rozwieje wszelkie obawy rolników dotyczące istnienia rezerwatów w pobliżu ich gruntów, a nam pozwoli dowiedzieć się wiele o potrzebach i formach użytkowania brzegów Wisły przez mieszkańców nadrzecznych wsi.

PS: Jest możliwość przenocowania w Gassach , więc jeśli ktoś rozważa taki wariant, niech weźmie śpiwór i karimatę.

Informacja o projekcie: 
Fundacja Ja Wisła działając na podstawie porozumienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w ciągu 5 minionych weekendów ( i nadchodzącej soboty) oznakowała granice rezerwatów przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Swiderskie (ponad 1100 ha terenu). Tereny nadwiślańskie pomiędzy Warszawą a Konstancinem, stanowiące niezwykle cenny odcinek Wisły o charakterze roztokowym, z licznymi wyspami i naturalnymi brzegami, są siedliskiem ponad 140 gatunków ptaków chronionych i zostały uznane przez Ministra Środowiska za Rezerwaty Przyrody już 9 lat temu. Niestety dotychczas nie oznakowane i pozbawione należytej opieki popadały w ruinę, zajeżdżane masowo przez nielegalne rajdy quadów, terenówek i motocrossu; zasypywane odpadami i ulegając pożarom i rabunkowemu wyrębowi drzew na gruntach państwowych. Zakończenie projektu znakowania, nie oznacza zakończenia zainteresowania Fundacji Ja Wisłą ochroną przyrody Wisły. Do oznakowania pozostaje jeszcze 12 rezerwatów wiślanych i stworzenie dla większości z nich Planów Ochrony. Celem Fundacji jest szeroko rozumiana edukacja o wartościach przyrodniczych doliny Wisły. W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć duży projekt mający na celu ochronę nadwiślańskiej przyrody i krajobrazu poprzez turystyczne udostępnianie rezerwatów i wraz z realizacją programów edukacyjnych. (min. utworzenie sieci ścieżek edukacyjnych wraz niezbędną małą infrastrukturą turystyczną: ławki, wiatki, wieże widokowe, kosze na śmieci, parkingi)