Muzyka LAUTARI to nowoczesne, etno-jazzowe brzmienie osadzone w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu. Motywy ludowe, grane na skrzypcach, fortepianie, klarnecie, fletach, dzięki odważnym aranżacjom i dużej dozie improwizacji tworzą oryginalną muzykę, w której tradycja spotyka się z współczesnością. LAUTARI wywodzi swoje inspiracje z muzyki i postawy cygańskich Lautarów, wirtuozów i mistrzów improwizacji, tworzących "cygański jazz". W kompozycjach LAUTARI słychać orientalne melizmaty, subtelność muzyki bizantyńskiej, rytmy Bałkanów i słowiańską żywiołowość.

LAUTARI prezentuje aktualnie program z najnowszej płyty CD "AZARAN" (2006), na którą składają się autorskie kompozycje oraz współczesne opracowania tradycyjnych tematów. Program ten zrodził się z fascynacji muzyką kręgu bizantyńskiego. Mieszają się tu zarówno wpływy różnych krain - Grecji, Turcji, Armenii, Rumunii, Serbii, Bułgarii, jak i systemy i etosy muzyczne - muzyka tradycyjna, obrzędowa, taneczna, klasyczna i sakralna. Na płycie "AZARAN" LAUTARI wyrusza w mityczną podróż, przywołuje historię odwiecznego poszukiwania wolności, szczęścia i piękna.

Etno-jazzowa grupa Lautari tworzą:
Maciej Filipczuk - skrzypce
Zbigniew Łowżył - fortepian
Michał Żak - klarnet, flety, szałamaje
Gościnnie:
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne

Lautari jest laureatem konkursów:
Folkowy Fonogram Roku 2006 (CD AZARAN - I miejsce)
Folkowy Fonogram Roku 2002 (CD Muzica Lautareasca Nova - II miejsce)
Festiwal Nowa Tradycja 2001 (II miejsce) Scena Otwarta Festiwalu Mikołajki Folkowe 2000 (III miejsce)
www.lautari.art.pl

Projekt Światła Portu Czerniakowskiego realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu Miasta st. Warszawy. Partnerem projektu jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Wstęp wolny.