Mając na uwadze ochotę publiczności, piękne okoliczności przyrody i chęć szczerą zaprowadzenia stałej żeglugi pasażerskiej na Królowej Polskich Rzek, Fundacja Ja Wisła zaprasza 2 i 3 października na niezwykły dwudniowy rejs Wisłą z Warszawy do Zakroczymia. Wyruszamy w sobotę o 7 rano z przystani w Porcie Czerniakowskim na Herbatniku.

 

 

 Płyniemy batem "Nieuchwytny", 10 metrową tradycyjną łodzią warszawskich piaskarzy. 44 kilometry na swym grzbiecie nieść nas będzie Wisła wśród cudów przyrody i pamiątek historii.Trzy rezerwaty przyrody: Ławice Kiełpińskie, Kępy Kazuńskie i Zakole Zakroczymskie ptactwa dzikiego i zwierza rogatego, (a i uzębionego) pełne. Młode bieliki walczą o panowanie nad kępami, co nie wzrusza zupełnie łosia ani bobra. Inne zdanie mają czaple białe i jak smoła czarne kormorany, których orłana cień do zawału doprowadza. Orłana, bo bielik choć orłom podobny, orłem wszak jednak nie jest. Drugie śniadanie i zwiedzanie parku i pałacu w Jabłonnie, gdzie Książę Józef Poniatowski balował i łódką po Wiśle jeździł na łowy. W widłach Wisły i Narwi twierdzy Modlińskiej najbardziej niedostępny bastion zdobędziemy: spichrz zbożowy wzniesiony staraniem Banku Królestwa Polskiego w roku 1844. Architekta Jana Jakuba Gaya to dzieło, ongiś najpiękniejszy gmach Królestwa, być może po raz ostatni oglądać nam będzie dane. Do cyklopowych szekli Andrzeja Hrabiego Zamojskiego łódź zacumujemy. Celem wyprawy gród starożytny Zakroczym, gdzie z wysokiego brzegu latarnia zamkowa flisakom drogę wskazywała bezpieczną do portu sławnego. Dziś jako pomnik na rynku wzniesiona, Joachima Lelewela wspomina i cnotę wytrwałości w świętej sprawie, Gwiazdą Zakroczymską zwaną. Nocleg na wyspie syreny przy ognisku, jak powstańcy z 1831 r. Wschód słońca na środku rzeki, radość kępy zażywania i spacer w wąwozach złotych liści przed południem. W drogę powrotną do Warszawy wypłyniemy ok. 12. Cumy w Porcie Czerniakowskim rzucimy  w niedzielę przed zmrokiem.

Należy zabrać sprzęt wyprawowy adekwatny do prognozy meteo: namiot, śpiwór, karimatę, prowiant menaszkę i manierkę. Proszę się ciepło ubrać (czapka + rękawiczki). Koniecznie buty terenowe i sztormiak. Lornetka, aparat zalecane. Można popłynąć też tylko na jeden dzień. Dojazd do Zakroczymia PKS z Dworca Gdańskiego.

Koszt rejsu: 100 zł za jeden dzień, 150 zł za dwa dni. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr 503 099 975 i po zapisaniu się wpłata przelewem na konto 38 1050 1054 1000 0022 9316 9757 z dopiskiem: Opłata za rejs do Zakroczymia 2-3. 10.10 


Przemek Pasek