Fundacja Ja Wisła zaprasza w nadchodzący weekend 9 i 10 października na dwudniowy rejs Wisłą do Królewskiego Lasu, skąd przywieziemy jabłka od tamtejszych gospodarzy. Biwak na Kępie Radwankowskiej z koncertem łosi w tle. Wyruszamy w sobotę o 7 rano z przystani na barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim.

 

Dni słoneczne i piękne, w złotych liści dywanach Wisły brzegi. Żurawi stada ciągną na południe. Bobry na potęgę ściągają ogryzki wierzbowe do nor.  Jesień idzie. Dojrzewają jabłka w sadach. Dawniej rolnicy wozili je łodziami na targ pod Mostem Kierbedzia. Dziś my popłyniemy po nie. Zielonooka Wisła nieść nas będzie 45 kilometrów na pokładzie bata Nieuchwytny. Ta 10-metrowa, tradycyjna łódź warszawskich piaskarzy znakomicie spisuje się na płytkich wodach Wisły. Rzeka na południe od Warszawy jest trzy razy szersza niż w mieście. Podzielone nurty budują liczne wyspy i piaszczyste ławice. Lwia część trasy wiedzie przez trzy rezerwaty przyrody: Wyspy Zawadowskie, Wyspy Świderskie, Łachy Brzeskie - rajskie siedliska ptaków dla których Wisła jest domem. W Gassach, przy pradawnym brodzie handlowym na Ruś, drugie śniadanie skosztujemy, gdzie w 1704 roku, 30 tysięczna armia szwedzka Wisłę forsowała. Rozległe płycizny sąsiadują z przepastnymi głębiami. Zatopione potężne drzewa wychylają swe konary z wody, w dołach pod nimi śpią 100 kilowe sumy. Nocleg na złocistej plaży Kępy Radwankowskiej, największej wyspy Wiślanej i matecznika łosi, które właśnie teraz rozpoczynają bukowisko. Niezwykłe odgłosy walczących łosi utulą nas do snu przy ognisku z czarnej dębiny. Przy księżycu na wyspę człowiek miejscowy nie pójdzie za nic. Nie łosi się boją, lecz liści na osikach, które drżą w bezwietrznej nawet porze, pamiętając krwawą łaźnię żołnierzy majora Rembezy w 44?. Ja myślę że osiki drżą słysząc odgłos pobliskiej pogłębiarki, której działalność spowodować może wyschnięcie łachy, odcinającej dziś wyspę od lądu, co przyniesie koniec dla tego raju?  O świcie zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Gdyby nie kaprys Królowej Rzek, która w połowie XIV w. odsunęła swe ramię od wzgórza zamkowego, Czersk byłby dziś stolicą Polski. Może jednak dobrze się stało, bo jak by wyglądał Pałac Kultury na miejscu zamku? Wisła jednak długo jeszcze docierała w czasie wezbrań pod górę zamkową, o czym świadczy ubiegłoroczne odkrycie  szkuty z 1481 roku. Ten 30 metrowy starożytny wiślany okręt o całkowicie dębowej konstrukcji przeleżał w sadzie za starorzeczem od czasów Królowej Bony ponad 500 lat!  A teraz czeka na pieniądze niezbędne do konserwacji  obiecane w ubiegłym roku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. W Brzuminie, gdzie w 39? most drewniany spinał brzegi, skosztujemy jabłek z sadu Pana Stanisława Płaczka, skrzyń kilka na pokład zabrawszy. Zlustrujemy tajny port wojskowy w Królewskim Lesie, dla niezwyciężonej Armii Czerwonej zbudowany wielkim trudem i kosztem, nigdy na szczęście nieużywany. Dziś zarośnięty i zamulony, nieznacznym nakładem sił, przy zaangażowaniu władz gminy, mógłby stać się wzorowym schronieniem łodzi turystycznych i katalizatorem turystycznego ożywienia regionu. Po południu wyruszymy w drogę powrotną, by cumy w Porcie Czerniakowskim przed zmrokiem w niedzielę rzucić.

Należy zabrać sprzęt wyprawowy adekwatny do prognozy meteo: kuchenkę, namiot, śpiwór, karimatę, prowiant menażkę i herbatę w termosie. Proszę się ciepło ubrać (kalesony + czapka + rękawiczki). Koniecznie buty terenowe, lub kalosze (rano rosa!)  i sztormiak. Lornetka, aparat zalecane. Można popłynąć też tylko na jeden dzień. Komunikacja Góra Kalwaria - Warszawa: PKP ze stacji Śródmieście lub PKS z Metro Wilanowska .


Rejsy realizuje Fundacja Ja Wisła w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego.

Koszt rejsu: 100 zł za jeden dzień, 150 zł za dwa dni.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr: 503 099 975

Po zapisaniu się wpłata przelewem na konto 38 1050 1054 1000 0022 9316 9757

z dopiskiem: opłata za rejs do Królewskiego Lasu 9-10.10.10. Na rejs należy zabrać potwierdzenie wpłaty!

 

Wisła - przygoda na całe życie

Sternik - Przemek Pasek /502 276 612/

Fundacja Ja Wisła - www.jawisla.pl