Harmonogram rejsu Wisłą z Warszawy do Kazimierza Dolnego i z powrotem, 30 kwiecień-8 maj 2011

Dzień

rejsu

data

Odcinek rejsu

godziny

Długość trasy

w km

Program

1

30 kwiecień

Sobota

Warszawa Port Czerniakowski – Czersk

9 – 20

41

Pożegnanie z Warszawą: Gruba Kaśka, Chudy Wojtek i Most Siekierkowski, spotkania z ptakami w rezerwatach:  Wyspy Zawadowskie, Wyspy Świderskie, Łachy Brzeskie, postój w Gassach na przyczółku promowym, zwiedzanie Góry Kalwarii – min. synagogi i domu Cadyka, biwak i ognisko na Kępie Radwankowskiej – największej wyspie na Wiśle.

2

1 maj

Niedziela

Czersk – Winduga

9 – 20

34

Spacer przez Kępę Radwankowską do Zamku w Czersku o wschodzie słońca, przepłyniecie łachą Potycką, na postoju podglądanie bobrów w rozlewiskach dawnego ujścia rzeki Pilicy, zwiedzanie skansenu bojowego w Skurczy, dokarmianie stad koni pasących się na łąkach pod Mniszewem, biwak i ognisko w nieistniejącej wsi Winduga.

3

2 maj

Poniedziałek

Winduga – Dęblin

9 – 20

43

Poszukiwanie reliktów wsi wśród stuletnich wierzb, przepłyniecie pod jedną z największych w Polsce elektrowni (w Kozienicach), bliskie spotkania z przyrodą na mocno roztokowym odcinku Wisły, (bieliki, czarne bociany), zwiedzanie kościoła w Stężycy, zdobycie Twierdzy Dęblin, biwak i ognisko w starym porcie.

4

3 maj

Wtorek

Dęblin – Kazimierz Dolny

9 – 20

34

Zwiedzanie carskiego fortu, poławianie małży  przy tajnej przeprawie promowej dla pociągów wojskowych Układu Warszawskiego, zwiedzanie stoczni i portu w Puławach, rezerwat Łęg Na Kępie, Zwiedzanie Kazimierza Dolnego i  zamku, polowanie na koguty, Mięćmierz i  panorama Małopolskiego Przełomu Wisły o zachodzie słońca.

5

4 maj

Środa

Kazimierz Dolny – Chotcza Dolna

9 – 20

18

Rezerwat Krowia Wyspa, kolonie lęgowe mew i rybitw, odwiedziny u Pana Kazimierza w Zastowie Karczmiskim, zwiedzanie zapomnianego kościółka w Chotczy Dolnej i nieistniejącego mostu, biwak  na wyspie.

6

5 maj

Czwartek

Chotcza Dolna – Stary Regów

9 – 20

42

Wschód słońca nad Kępą Chałupki, spotkanie z ostatnim mieszkańcem wsi, zwiedzanie Janowca i zamku Firlejów, poszukiwanie zębów rekina w kamieniołomach, Rezerwat Łęg na Kępie, zwiedzanie parku i pałacu Czartoryskich, biwak i ognisko przy wodopoju dla koni.

7

6 maj

Piątek

Stary Regów – Wróble Wargocin

9 – 20

30

Najdzikszy odcinek Wisły, obserwacje ptaków (rybitwy, bieliki, czarne bociany) archipelagi wysp, nauka pływania łachami pomiędzy krowami przepływającymi rzekę wpław, biwak i ognisko na pastwisku, frycowanie!!!

8

7 maj

Sobota

Wróble Wargocin –Gusin

9 – 20

49

Zwiedzanie Kępy Pasternik, kąpiel w ujściu Promnika, poszukiwanie drewnianego promu na Kępę Gruszczyńską w ujściu rzeki Wilgi, spotkanie ze starym rybakiem, poławiaczem wiślanych jesiotrów, biwak i ognisko w kwitnącym sadzie wiśniowym nad rzeką.

9

8 maj Niedziela

Gusin –Warszawa Port Czerniakowski

9 – 20

48

Historia odkrycia szkuty czerskiej, odwiedziny na kirkucie w Sobieniach –Jeziorach, w starym młynie i w tajnym porcie Układu Warszawskiego w Królewskim Lesie, Rezerwat Łachy Brzeskie, zwiedzanie Pałacu w Otwocku Wielkim, Rezerwat Wyspy Świderskie i Wyspy Zawadowskie, panorama stolicy wyrastającej z rzeki, zakończenie rejsu przy ognisku na Barce Herbatnik.

Harmonogram ma charakter ramowy, a dzienne odcinki rejsu są podane orientacyjnie. Organizator dołoży wszelkich starań dla realizacji rejsu w zgodzie z harmonogramem, ale nie gwarantuje tego w 100%, patrz punkt 6 regulaminu. Cześć programu, (np. obserwacje dzikich zwierząt) odbywa się o świcie i jest skierowana dla chętnych. Śniadanie jemy od 8 do 9. Wypływamy o godz. 10. Dzienny czas płynięcia łodzią wynosi od 4 do 6 godzin.