DSCN2605Już nie chcę  zbytnio  oddalać się od Wisły, bo bez niej czuję się jak łamaga. Poranki, wieczory, krzyczące ptaszyska, muzyka w tysiącach portowych liści, magia. Topole białe dywany kładą, nozdrza wściekłych alergików zatykając. Rachuję ilość kolorów i głowa pęka od nadmiaru. W porcie życie toczy się ciutkę inaczej, lepiej? Kultura kwitnie, gości czujących podobnie sporo. Nie pytałam o wrażenia rybaków, może następnym razem słów parę w tym temacie? Tymczasem ślę zaproszenie do spotkania, rozkoszowania się muzyką i filmem .

Piątek ,

godzina 22,  barka Herbatnik w Porcie Czerniakowskim , wstęp wolny

Kino

Zapraszamy na drugi pokaz w ramach KinoMost . Tym razem filmy  dokumentalne studentów z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. To będzie długa noc z opowieściami o kobietach. Ale nie tyko dla kobiet:) 

"Marysina Polana", reż. Grzegorz Zariczny, 39' 

Na rozległym górskim zboczu gdzieś nad lasem wydobywa się dym. To bacówka. Aby do niej dojechać, trzeba minąć dawno już nieczynne polsko- słowackie przejście graniczne i skręcić głęboko w las. W bacówce mieszka czterech mężczyzn. Przez ponad pół roku, od maja do października skazani są wyłącznie na swoją obecność. Każdego dnia muszą wypaść i wydoić 400 owiec. Kolejne dni pracy zbliżają ich do siebie i sprawiają, że zaczynają się przed sobą otwierać. Choć każdy z nich jest w innym wieku i w innym momencie życia, to jeden temat szczególnie ich łączy: kobiety. 

"Viva Maria", reż. Agnieszka Smoczyńska, 17' 

Dokument poświęcony Marii Fołtyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. To właśnie z miłości do opery, a przede wszystkim Moniuszki śpiewała niegdyś przed Józefem Stalinem czy Fidelem Castro. Dzisiaj, gdy najlepsze lata kariery scenicznej ma już za sobą, koncentruje się na pracy dydaktycznej, z wielką pasją i niespotykaną energią wychowując swoją następczynię. To także symboliczna historia przekazywania głosu.

"Przyrzeczona", reż. Lesław Dobrucki, 14'·

Mniejszość turecka w Niemczech liczy ok. 2,5 miliona. Co roku·przynajmniej kilkanaście Turczynek ginie tam z rąk swoich mężów i·członków rodziny. Nie wiadomo, jaka jest rzeczywista skala tych·przestępstw na terenie Niemiec, w których tak bardzo ceni się prawo i·porządek - w Turcji według oficjalnych danych popełnianych jest ponad·300 tzw. honorowych zabójstw rocznie, a 40% żon pada ofiarą przemocy.·Młoda Turczynka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, kiedy·miała 13 lat. Niedługo potem zaczęła się jej gehenna: bicie i·maltretowanie na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się·uciec; ukrywa się do dziś - tylko dzięki temu jest w stanie·opowiedzieć nam swoją historię.·Film powstał w ramach programu "Jerozolima-Warszawa-Kolonia. Dialog w·trójkącie" realizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej·Andrzeja Wajdy, Międzynarodową Szkołę Filmową z Kolonii oraz Szkołę·Filmową Sam Spiegiel z Jerozolimy.·

"Pogodna", reż. Renata Gabryjelska, 30'·

Opowieść o skomplikowanej więzi łączącej matkę i córkę.·Dziewięćdziesięcioletnia Nina i jej niezamężna córka Alicja żyją razem·w ciasnym mieszkanku. Ich łóżka dzieli czarny fortepian, symbol·niespełnionej kariery muzycznej Alicji. Dziś ich życie kręci się wokół·zespołu tanecznego dla seniorów, który obie z pasją prowadzą. Wydaje·się, że praca rekompensuje im brak mężczyzn w życiu. Czy na pewno?·Specjalne podziękowania dla Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej·Andrzeja Wajdy.

Sobota·

godzina 22, barka Herbatnik w Porcie Czerniakowskim, wstęp 10 zł

Koncert - występ zespołu DAKTARI

Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego grupa improwizatorów, znanych z takich projektów jak Plazmatikon, kIRk, 22pm czy How How.Poszczególni muzycy Daktari mają na swoim koncie współpracę m.in. z Mazzolem, Andrzejem Przybielskim, tuzami sceny klezmerskiej ? Paulem Brody iFrankiem Londonem, ale również? płyty wydane w najważniejszej polskiej wytwórni punkowej Jimmy Jazz Records.Ich muzyka to organiczna fuzja noise?owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę,zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźdź m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubieGrawitacja. Mają też na swoim koncie bardzo dobrze przyjęty występ na festiwalu Nowa Muzyka Ĺťydowska 2011, a w maju wystąpili w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. W styczniu 2011 Daktari zakończyło pracę nad swoim pierwszym albumem ?This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.?. Płyta została nagrana na żywo ale w studio i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki.

DAKTARI gra w składzie:

Olgierd Dokalski (trąbka),

Mateusz Franczak (saksofon tenorowy),

Miron Grzegorkiewicz (gitara),

Maciej Szczepański (bas),

Robert Alabrudziński (perkusja).

Zapraszamy!

Edyta Grudzień

Koordynator

tel.: 791·315·947

edyta.grudzien@jawisla.pl

szkola_wajdy

“WISŁA SERCE EUROPY” jest częścią projektów i przedsięwzięć artystycznych tworzących stałą ofertę kulturalną Warszawy, oraz działań podejmowanych w ramach upowszechniania kultury zmierzających do zdobycia przez Miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.